Čo sa oplatí vidieť v Gente?

Publikované nov 7, 2013 v kategórii Belgicko

Čo sa oplatí vidieť v Gente?

Belgický Gent kedysi patril k najbohatším a najznámejším mestám v Európe. Časy najväčšej slávy má už pravdepodobne za sebou, vďaka bohatej histórii je však veľkým lákadlom pre turistov.

Od hlavného mesta Brusel je vzdialený približne 55 km, leží na sútoku riek Šelda a Leie v provincii Východné Flámsko. Vďaka svojej unikátnej atmosfére ho niekedy prirovnávajú k Parížu.

Dejiny mesta

Výskumy dokazujú, že územie dnešného Gentu mohlo byť osídlené už v dobe kamennej a železnej. Mestu sa najviac darilo v stredoveku.

Bohatí mešťania tu vybudovali kostoly a verejné budovy, ktoré nemali obdoby. Architektonickým skvostom sú nábrežia (napr. Graslei a Korenlei) a remeselné domy, ktoré spolu vytvárajú jedinečný ucelený komplex.

Aké pamiatky v Gente sa oplatí vidieť?

Ak sa radi kocháte pohľadom na kultúrne a historické pamätihodnosti, ste na správnom mieste. Je ich tu skutočne požehnane. Gent má najviac chránených pamiatok spomedzi všetkých miest v Belgicku.

Pre mesto sú charakteristické stredoveké stavby v centre mesta. V priebehu 18. a 19. storočia boli znečistené priemyselnou činnosťou, dnes sa už situácia našťastie zlepšila a veľká časť budov bola rekonštruovaná.

Mesto umenia a histórie

Turistickou atrakciou je aj plavba po kanáloch, ktorá je možná vďaka výhodnej polohe na sútoku spomínaných riek. Návštevníci radi spoznávajú mesto na príjemnej okružnej plavbe. Vďaka kanálom je Gent spojený aj s mestami Bruggy a Ostende.

Medzi symboly mesta patria tri známe veže – katedrála sv. Bavona, kostol sv. Mikuláša a zvonica Belfry. Priamo v centre mesta sa nachádza hrad Gravensteen.

Kde sa najesť v Gente?

Pri návšteve mesta by ste nemali vynechať večeru v slávnej Belgaqueen. Táto reštaurácia ponúkajúca tradičnú regionálnu kuchyňu sídli v dome, ktorý tu stojí už vyše 900 rokov.

Belgicko je krajinou piva, nachádza sa tu približne 170 pivovarov. V Gente môžete ochutnať rôzne miestne značky tohto zlatistého moku. Nezabudnite ani na belgické pralinky a wafle.

Ako hľadať ubytovanie?

V Gente nie je núdza o ubytovanie – nachádza sa tu veľa hotelov a B&B zariadení. Desiatky z nich si môžete vopred rezervovať cez rezervačný systém.

Ubytovanie v Gente odporúčame rezervovať dostatočne vopred. Väčšina z nich má plnú obsadenosť počas významných podujatí, akým je napríklad 10-dňová slávnosť Gentsee Feesten. Koná sa každoročne na konci júla.

Tipy na hotely a B&B

Vynikajúce hodnotenia má trojhviezdičkový Hotel Orion. Nachádza sa 3 km od historického centra mesta. V pešej dostupnosti je oblasť, v ktorej sa nachádzajú rôzne múzeá. Hotel má dobré napojenie na verejnú dopravu, v blízkosti je zastávka električky. Hotel Orion ponúka príjemné a štýlové ubytovanie, súčasťou izieb je TV a vlastná kúpeľňa. Bezplatné Wi-Fi, spoplatnené parkovisko a raňajky. Hostia majú k dispozícii vnútorný bazén a saunu. Noc pre dvoch stojí 89€.

Veľmi pozitívne ohlasy má aj B&B De Bijloke. Nachádza sa v blízkosti historického centra mesta, kam sa pohodlne dostanete pešo do dvoch minút. Vďaka tejto polohe sú rôzne dôležité turistické atrakcie v pešej dostupnosti. Priestranné izby sú vybavené drevenými podlahami, vysokým stropom a veľkými oknami. Samozrejmou súčasťou je TV a vlastná kúpeľňa. Každé ráno sa v jedálni podávajú raňajky v americkom štýle (v cene pobytu). V okolí sa nachádza niekoľko reštaurácii. Bezplatné Wi-Fi, spoplatnené parkovisko. Dvojlôžková izba stojí od 90€/noc.

ghent-belfry-914673-m

Objednať ubytovanie v Gente!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *