Atrakcie a tipy na nocľah v chorvátskom Osijeku

Publikované nov 8, 2014 v kategórii Chorvátsko

Atrakcie a tipy na nocľah v chorvátskom Osijeku

Slováci väčšinou cestujú do Chorvátska kvôli prímorským letoviskám. Z rôznych iných dôvodov (alebo napr. počas cesty k moru) sa však niekedy zastavia i vo vnútrozemí.

Pár desiatok kilometrov za hranicami s Maďarskom leží Osijek, ktorý je štvrtým najväčším mestom krajiny. V dnešnom článku poradíme okrem iného i s výberom vhodného ubytovania.

Bohatá história

Územie dnešného Osijeku bol už od nepamäti predmetom záujmu rôznych kmeňov, dôvodom bola strategická poloha na sútoku Dunaja a Drávy. Mesto založili Rimania pod názvom Mursa v 2. storočí, v 6. storočí bolo zničené Avarmi. Obnovili ho Slovania, v 16. a 17. storočí bolo však opäť obsadené Turkami.

20 km od Osijeku leží menšie letisko. Využíva sa na prepravu tovaru, ročne prepraví iba malé množstvo pasažierov. Je tu prítomný i Ryanair, ktorý prevádzkuje linku do Londýna.

Rozmach priniesol koniec 18. storočia, od roku 1809 bol Osijek kráľovským mestom. Nešťastné obdobie prišlo koncom 20. storočia, kedy sa väčšia časť mesta zničila pri bombardovaní v priebehu juhoslovanských vojen. Dnes je centrom priemyslu, sídlom univerzity a veľmi živým mestom.

Čo sa tu oplatí vidieť?

Osijek je rozdelený na tri časti – horné mesto, dolné mesto a bývalá baroková pevnosť Tvrda z roku 1753. Spájajú ich široké triedy. Tvrda je jednou zo zaujímavých atrakcií, nájdete ju nad riekou Drávou na námestí svätej Trojice. Okrem iného tu stojí i morový stĺp, baroková budova univerzitného rektorátu a Múzeum Slavónie. Z Tvrdy sa po Európskej triede dostanete do horného mesta, cestou si môžete oddýchnuť vo viacerých príjemných parkoch. Spomedzi sakrálnych pamiatok pútajú pozornosť kostoly, najväčším je kostol svätého Petra a Pavla s druhou najvyššou vežou v krajine.

Tipy na ubytovanie

Veľmi obľúbenou možnosťou pre ubytovanie v Osijeku je trojhviezdičkový Pansion Strossmayer, ktorý leží len 50 metrov od hlavného námestia Ante Starčević. V pešej dostupnosti je aj dlhá promenáda pri Dráve, pevnosť Tvrda je vo vzdialenosti 2 km. V cene pobytu sú zahrnuté raňajky, počas dňa môžete v miestnej reštaurácii ochutnať tradičné regionálne špeciality. Súčasťou penziónu je i štýlová kaviareň. V celom areáli je bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet, k dispozícii je i súkromné parkovisko. Predošlí návštevníci si penzión veľmi pochvaľujú – okrem polohu boli spokojní i vďaka kvalitnému vybaveniu, čistote a milému personálu. Odporúčam kliknúť na odkaz vyššie a prečítať si všetky recenzie. Ubytovacie jednotky sú priestranné, odhlučnené a klimatizované. O pohodlie sa starajú exxtra veľké postele, povinnou výbavou je kúpeľňa a TV s plochou obrazovkou.

Zábery z Osijeku

Samé pozitívne ohlasy a férové ceny má i trojhviezdičkový Guesthouse Maksimilian. Jednou z najväčších predností je poloha v bezprostrednej blízkosti pevnosti a ďalších historických pamiatok. Raňajky sú v cene pobytu, samozrejmosťou je i bezplatné Wi-Fi a parkovanie. Veľké a klimatizované izby majú drevený nábytok, minibar a kúpeľňu so sprchovým kútom, niektoré majú i TV. Po kliknutí na názov penziónu si môžete zobraziť všetky recenzie od predchádzajúcich hostí.

st--michaels-church-in-osijek-756586-m

Objednať ubytovanie v Osijeku!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *