Krems – domov kremžskej horčice

Publikované sep 7, 2013 v kategórii Rakúsko

Krems – domov kremžskej horčice

Krems an der Donau (nazývaný aj Kremža) sa nachádza v rakúskej spolkovej krajine Dolné Rakúsko. Patrí medzi najkrajšie a najstaršie mestá v Rakúsku.

Miestna oblasť je obývaná už od železnej doby. Prvá zmienka o Kremse sa v historických záznamoch spomína v roku 995, vtedy sa však ešte mestečko nazývalo Chremis. V týchto časoch sa veľkosťou mohol porovnávať s Viedňou, ktorá je od mesta vzdialená približne 80 km.

Marhuľové slávnosti Alles Marille

Mnohí poznajú Krems ako „mesto marhúľ“. Každoročne sa na ich počesť koná v historickom centre mesta slávnosť s názvom Alles Marille. Počas slávnosti môžete ochutnať mnoho marhuľových dobrôt. Ak nešoférujete, môžete si dopriať napríklad marhuľovicu.

Video z Alles Marille 2013

Výborne chutia aj marhuľové gule z tvarohového cesta, alebo marhuľové pyré. Tieto slávnosti zvyknú prilákať mnoho domácich aj zahraničných návštevníkov. Väčšina z nich si domov odnesie aj chutný suvenír.

Kremžská horčica

Viete ktoré mesto dalo pikantnej horčici pomenovanie „Kremžská“? Tipujete správne, je to Krems. Začala sa vyrábať práve tu, podľa originálnej receptúry sa na jej prípravu používa aj víno. Dnes však už bohužiaľ v meste žiadny závod na výrobu horčice nenájdete, presťahovali sa do iných miest.

Miestne pamiatky

Krems je súčasťou údolia Wachau, ktorým preteká Dunaj. Celá táto oblasť je zapísaná v oblasti UNESCO. Najznámejšou miestnou pamätihodnosťou je Steiner Tor. Táto kamenná brána sa zachovala z roku 1480, je vstupnou bránou do historickej časti mesta.

Kde sa ubytovať?

Ak si plánujete spraviť výlet, alebo tu stráviť príjemný víkend, možno budete potrebovať ubytovanie. Môžete si ho klasicky rezervovať cez rezervačný systém, ktorý má v ponuke rôzne ubytovacie zariadenia v Kremse a okolí.

Návštevníci mesta obľubujú pobyt v zariadení Kolping Campus Krems, ktoré je obklopené krásnymi vinicami v blízkosti starého mesta. Táto študentská rezidencia ponúka ubytovanie pre širokú verejnosť počas letných mesiacov, ale aj počas akademického roku (ak sú voľné izby). Výhodné ceny, v cene pobytu sú raňajky. Bezplatné káblové pripojenie na internet aj parkovanie. Oproti zariadeniu sa nachádza miestna univerzita. Izba pre dvoch stojí od 71€.

V Kremse sa nenachádza veľké množstvo hotelov a penziónov. Počas sezóny môže byť náročné nájsť vyhovujúce ubytovanie. Ak sa Vám to nepodarí, môžete skúsiť vyhľadať nocľah v okolitých mestečkách.

Výborné hodnotenia má aj trojhviezdičkový hotel Zum goldenen Engel – Fam. Ehrenreich. Od historickej časti mesta je vzdialený 5 minút chôdze, dôležité miestne pamätihodnosti sú v pešej dostupnosti. Hotel vlastní 7. generácia rodiny, ktorá ho vlastní od roku 1795. V tom čase tu však ešte nestál hotel, ale krčma. Súčasťou izieb je TV s plochou obrazovkou a vlastná kúpeľňa. V cene pobytu sú raňajky, Wi-Fi pripojenie na internet a parkovanie je taktiež zdarma. Hostia si môžu v hoteli požičať bicykle a využiť ich na blízkych cyklotrasách. Súčasťou areálu je hotelová záhrada, v ktorej je vonkajší bazén. Izba pre dvoch stojí od 78€.

Ubytovali ste sa už niekedy v Kremse a okolí? Zverejnite svoje skúsenosti v komentároch nižšie.

krems2

Objednať ubytovanie v Kremse!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Jeden komentár

  1. Hladam lacne ubytovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *