Zürich

Publikované máj 14, 2013 v kategórii Švajčiarsko

Zürich

Jedno z najväčších finančných centier na svete. V rebríčkoch miest s najvyššou kvalitou života zvykne obsadzovať prvé miesto, rovnako ako v rebríčkoch najbohatších miest v Európe.

Zürich je najväčším mestom Švajčiarska, hlavným mestom je však Bern.

Mesto sa rozkladá vo veľmi príjemnej prírode, obklopujú ho hory a Zürišské jazero.

Veľkou prednosťou mesta je doprava – hustá dopravná sieť autobusov, električiek, vlakov. Cez jazero sa môžete preplaviť loďou, v meste jazdia po miestnej rieke Limmat člny. Po celom meste nájdete taxíky.

Na používanie mestskej dopravy si môžete zakúpiť denný lístok (Tageskarte), sú rozdelené do jednotlivých zón. Turisti si zvyknú kupovať lístok do zóny 10 (centrum mesta) za cca 6€.

Napriek tomu sa po Zürichu väčšina ľudí pohybuje pešo.

Jedným z dôkazov vyspelosti mesta je služba „Züri rollt“ – bezplatná požičovňa bicyklov počas letnej sezóny od mája do októbra.  Požičané bicykle sa následne vracajú do špeciálnych stojanov.

Väčšina miestnych pamiatok sa nachádza pri rieke Limmat, medzi hlavnou železničnou stanicou a Zürišským jazerom.  Najznámejšie miestne kostoly sú Grossmünster (protestanstký z roku 820), Fraumünster (postavený v 874, renovovaný v 2004) a St. Peter (známy ako kostol s najväčším hodinovým ciferníkom v Európe, jeho priemer dosahuje takmer 9 metrov).

Okrem historických budov sa tu nachádza aj známa nákupná ulica Bahnhofstrasse.

Ak toho chcete veľa vidieť a zároveň ušetriť, ponúka sa možnosť kúpy karty ZürichCARD. Môžete si ju zakúpiť s platnosťou 1 deň (dospelí 14€, deti 11€) alebo 3 dni (dospelí 28€, deti 22€). Karta Vás oprávňuje k cestovaniu verejnou dopravou vo všetkých dôležitých mestských zónach (10, 11, 21, 40, 50, 54, 55) zdarma, taktiež máte voľný vstup do viacerých múzeí a zľavy pri nákupoch v obchodoch/reštauráciách.

Promo video o Zürichu

Letisko Zürich je najväčšie letisko vo Švajčiarsku, nachádza sa 13 km od mesta.

Zürich patrí medzi najdrahšie mestá v Európe. Práve z tohto dôvodu rátajte s vyššími cenami za ubytovanie. Napriek tomu sú tu hotely často plné a z tohto dôvodu treba myslieť na uskutočnenie rezervácie dostatočne vopred.

Ceny najlacnejších dvojhviezdičkových hotelov väčšinou začínajú na 90€/noc (dvojlôžková izba), o niečo lacnejšie ubytovanie môžete nájsť v hosteloch. Aj tu sú však ceny oveľa vyššie oproti európskemu priemeru. Nájsť lacné ubytovanie v centre Zürichu je veľmi obtiažne – riešením môže byť ubytovanie v menších okolitých mestách.

Hotel easyHotel Zürich má výhodnú polohu neďaleko centra mesta, medzi železničnou stanicou Zürich Hardbrücke a hlavnou stanicou. Izby sú malé a čisté, hotel má priemerné hodnotenia. Bezplatné Wi-Fi pripojenie (pár zákazníkov sa sťažovalo na jeho rýchlosť), spoplatnené parkovanie. Cena izby pre dvoch od 85€.

V meste je niekoľko päťhviezdičkových hotelov. Najlepšie hodnotenia má The Dolder Grand, cena za noc v ňom však väčšinou neklesne pod 500€/noc.

V západnej časti mesta sa nachádza štvorhviezdičkový 25hours Hotel Zürich West. Zariadenie je veľmi elegantné a štýlové. Súčasťou klimatizovaných izieb je vlastná kúpeľňa. Hotel požičiava zákazníkom zdarma bicykle a Mini Cooper (záleží na dostupnosti). Cestovanie autom po meste sa však moc neodporúča. Izba Standard pre 2 osoby stojí od 140€/noc.

Máte tip na výhodné ubytovanie v Zürichu? Podeľte sa s ním v komentároch nižšie.

832543_zurich_street

Objednať ubytovanie v Zürichu!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *