Užitočné informácie o Plitvických jazerách a tipy na nocľah

Publikované mar 24, 2014 v kategórii Chorvátsko

Užitočné informácie o Plitvických jazerách a tipy na nocľah

Plitvické jazerá sú miesto, ktoré väčšina z nás pozná vďaka tzv. „winnetouovským“ filmom. Vďaka svojmu prírodnému bohatstvu sú vyhlásené za národný park, už od roku 1979 sú súčasťou zoznamu UNESCO.

Státisíce turistov sem každoročne lákajú desiatky vodopádov, jaskýň a jazier. Bujná vegetácia je domovom pre rôzne živočíchy, žijú tu napríklad medvede, líšky, diviaky a srnky.

Pár užitočných informácii

Plitvické jazerá sú pomenované podľa rieky Plitvica, národný park nájdete v oblasti Lika. Ide o sústavu 16 jazier, ktoré sú prepojené vďaka vodopádom a kaskádam. Najkrajší vodopád sa nazýva Sastavci (dlhý až 49 metrov), dĺžka najdlhšieho vodopádu je však až 76 metrov. Vodné plochy obklopujú zalesnené kopce horských masívov Velika Kapela a Plješevice. Park je dlhý približne 10 kilometrov, na okružnú prechádzku budete potrebovať minimálne niekoľko hodín. Okrem príjemného pocitu po absolvovaní túry preto očakávajte aj bolesť nôh – určite sa to však oplatí.

Výborný prírodný dokument

Najviac turistov sem zavíta v letnej sezóne, kedy je v Chorvátsku ideálne počasie na kúpanie. Mnohých však sklame fakt, že kúpanie v oblasti národného parku je prísne zakázané (hlavne kvôli znečisťovaniu, o ktorom píšeme nižšie).

Vznik jazier a fungovanie

Oblasť jazier leží vo vápencovej preliačine, ktorá vznikla približne 8000 rokov dozadu. Vďaka unikátnemu procesu tvorby travertínu sa však neustále mení. Začína sa to vylučovaním vápniku z vody, ktorý sa zachytí na machu a vodných riasach. Tie obalia napríklad konáre a kmene starých stromov, čím vznikne travertínová bariéra. Vzniknuté usadeniny neustále zvyšujú dno jazier približne o tri centimetre ročne, kvôli tomu sa však zvyšuje aj výška vodnej hladiny. Objem jazier sa zväčšuje a okolie sa mení. Zaleje staré turistické chodníky, na inom mieste však zvyknú nové. Pokiaľ sem zavítate o pár stoviek rokov, park bude vyzerať odlišne.

Proces fungovania objasnil v roku 1928 profesor Ivo Pavelka, prišiel však aj na ďalšiu zaujímavú vec – proces funguje iba dovtedy, kým sa voda v jazerách neznečistí. Z tohto dôvodu sa neskôr zakázalo kúpanie a výroba elektriny.

Otváracie hodiny, vstupné

Park je otvorený od 8:00 do 19:00, dnu sa môžete dostať cez dva vchody. Vstup pre deti je zdarma, študenti platia v prepočte približne 7€ a dospelí 12€. Tieto ceny platia pre hlavnú letnú sezónu, mimo sezóny sa platí menej. Parkovanie stojí 1€/hodina. Každý návštevník by mal pri vstupe dostať mapku areálu, podľa posledných informácii je však pravdepodobne spoplatnená (ak máte aktuálne info, napíšte prosím do komentárov nižšie).

Kde sa ubytovať?

15 minút chôdze od jazier nájdete 2 overené ubytovacie zariadenia, ktoré majú stovky hodnotení od predošlých hostí (prevažne pozitívnych) a férové ceny – odkazy na ne nájdete nižšie. Pre kompletný prehľad ubytovacích zariadení v okolí odporúčam prezrieť ponuku rezervačného systému.

Tipy na overené zariadenia

Prvým zo spomínaných zariadení v blízkosti jazier je trojhviezdičková Vila Vuk. Predošlí návštevníci si pochvaľujú najmä polohu (800 metrov od najbližšieho jazera), snaživých domácich a príjemné vybavenie ubytovacích jednotiek. V okolí sú obchody s potravinami a dobrá pizzeria. Súčasťou všetkých izieb (pre 1-5 osôb) je balkón s výhľadom do záhrady a TV s plochou obrazovkou, samozrejmosťou je vlastná kúpeľňa. Hostia majú k dispozícii bezplatné Wi-Fi pripojenie a súkromné parkovisko. Príjemným prekvapením je možnosť ubytovať sa so svojim domácim miláčikom (bezplatne). Recenzie predošlých hostí a aktuálne ceny ubytovania si neváhajte prezrieť po kliknutí na odkaz vyššie.

Výhodnú polohu má aj trojhviezdičkový Guest House Plitvička. Návštevníci si však pochvaľujú aj príjemný usmiaty personál, výborné raňajky (spoplatnené), krásne okolité prostredie. Izby sú vybavené vlastnou kúpeľňou a TV, nechýba ani bezplatné parkovanie a Wi-Fi pripojenie na internet. Viac info a ceny ubytovania si môžete zobraziť kliknutím na názov zariadenia.

national-park-plitvice-7-1213561-m

Objednať ubytovanie na Plitvických jazerách!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *