Najslnečnejšie mesto Európy Mostar

Publikované mar 12, 2014 v kategórii Bosna a Hercegovina

Najslnečnejšie mesto Európy Mostar

Ak chcete v Bosne a Hercegovine stráviť dovolenku pri mori, jedinou možnosťou je letovisko Neum. Keď však chcete vidieť zaujímavé pamiatky, s najväčšou pravdepodobnosťou zvolíte históriou poznačený Mostar.

Je piatym najväčším mestom krajiny, leží v jej moslimsko-chorvátskej časti na rieke Neretva. Krásy Mostaru utrpeli v rokoch 1992 až 1994, kedy bol počas vojny výrazne poškodený bombardovaním. Po vojne sa krajina rozdelila na chorvátsku a srbskú časť.

Mesto mnohých kultúr

Vojnu pocítila na svojej koži aj najvýznamnejšia miestna pamiatka. V novembri 1993 bol streľbou bosnianskych Chorvátov zničený Stari most z roku 1566, ktorý spájal obe časti mesta. O jeho význame svedčí zápis v zozname UNESCO. V roku 2004 bol po rekonštrukcii opäť otvorený a v roku 2005 sa opäť dostal na zoznam UNESCO.

Takto vyzerá Mostar v lete

Momentálna situácia v Mostare

Podľa mnohých názorov pri návšteve mesta nebudete veriť, že ste v Európe. Mostar už stáročia ovplyvňujú rôzne kultúry, čím pôsobí v porovnaní s ostatnými európskymi mestami ako „iný svet“.

V miestnych špeciálnych jedálňach si môžete vychutnať bosniansku špecialitu „burek“ – chrumkavý slaný koláč plnený mletým mäsom alebo syrom.

Pri prehliadke Mostaru určite nevynechajte orientálnu uličku Kujundžiluk plnú rôznych obchodíkov, napríklad so šperkami a suvenírmi. Z nej sa ľahko dostanete chôdzou k mešite Koski Mehned zo 17. storočia, ktorá je najväčšou mešitou v Mostare. Tiež ju poznačila vojna, v roku 2001 však bola po rekonštrukcii opäť otvorená.

Tipy na príjemné ubytovanie

Veľmi pozitívne ohlasy má trojhviezdičková Villa Behar. Vďaka výhodnej polohe sú dôležité pamätihodnosti v pešej dostupnosti. Pred zariadením je možné grilovať, v blízkosti sú rôzne obchody a reštaurácie. Ceny ubytovania sú veľmi výhodné, neváhajte si ich spolu s recenziami predchádzajúcich návštevníkov prezrieť kliknutím na odkaz vyššie. Tí si pochvaľujú okrem polohy najmä skvelý prístup personálu, čistotu a vybavenie izieb. Všetky ubytovacie jednotky sú klimatizované, ich súčasťou je TV s plochou obrazovkou a kúpeľňa. Samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi pripojenie a parkovanie.

Výhľad na historické centrum mesta má trojhviezdičkový Hotel-Restaurant Kriva Cuprija. Ako už z názvu vyplýva, dôležitou súčasťou hotela je reštaurácia. Okrem medzinárodných klasík si tu môžete vychutnať tradičné národné špeciality, akými je napríklad pečené jahňacie mäso, šašlik a rôzne dezerty. K dispozícii je Wi-Fi pripojenie na internet a bezplatné parkovanie na hotelovom parkovisku, v cene pobytu sú aj raňajky. Klimatizované izby prekvapia svojou priestrannosťou, samozrejmosťou je TV a kúpeľňa s vaňou alebo sprchovým kútom. Ceny ubytovania sú veľmi výhodné, neváhajte si ich zobraziť kliknutím na odkaz vyššie.

reflections-about-the-future-963022-m

Objednať ubytovanie v Mostare!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *