Békéscsaba – kedysi „slovenské“ mesto

Publikované sep 22, 2013 v kategórii Maďarsko

Békéscsaba – kedysi „slovenské“ mesto

Békešská Čaba (v maďarčine Békéscsaba) sa nachádza v juhovýchodnej časti Maďarska. Vďaka polohe medzi Budapešťou a Bukurešťou (hranice s Rumunskom sú vzdialené len 20 km) je dôležitým dopravným uzlom.

Oblasť dnešného mesta bola už od stredoveku obývaná Slovákmi, ešte začiatkom 20. storočia ich tu bolo viac než Maďarov. Dnes tvoria 6% obyvateľstva občania hlásiaci sa k slovenskej národnosti.

Čo sa tu oplatí vidieť?

Jednou z najstarších náboženských pamiatok mesta je Malý evanjelický kostol, ktorý bol postavený v roku 1743. Oproti nemu stojí jeden zo symbolov mesta – Veľký evanjelický kostol. Je najväčším klasicistickým luteránskym chrámom v strednej Európe. Oba kostoly sa nachádzajú na Námestí Lajosa Kossutha.

Výborné video o Békéscsabe

Slovenský dedinský dom taktiež patrí medzi obľúbené turistické atrakcie. Toto múzeum vtiahne návštevníkov do života slovenskej komunity v dávnych dobách.

Arpádove kúpele

V centre mesta sa nachádzajú liečebné a zážitkové kúpele, počas letnej sezóny je otvorené aj kúpalisko. Kúpele v Békescsabe vyhľadávajú pacienti s kostnými a pohybovými ochoreniami, taktiež so zápalmi a gynekologickými ochoreniami. Sú otvorené celoročne od 8:00 do 20:00.

Kde hľadať ubytovanie

Ubytovanie v Békéscsabe si môžete rezervovať klasicky cez rezervačný systém. V ponuke nájdete miestne hotely, apartmány a penzióny. Rezervácia je jednoduchá a rýchla, pri väčšine zariadení sa platí až po skončení pobytu. V ktorých zariadeniach sa oplatí ubytovať?

Spomedzi miestnych hotelov má najlepšie hodnotenia Fiume Hotel. Nachádza sa v centre mesta, 800 metrov od spomínaných kúpeľov. Klimatizované izby sú vybavené vlastnou TV a kúpeľňou so sprchou. Bezplatné Wi-Fi, spoplatnené parkovisko. V cene pobytu sú chutné raňajky. Nocľah pre dvoch stojí od 45€.

Lacné ubytovanie poskytuje trojhviezdičkový Panoráma Hotel. Hostia si pochvaľujú príjemný personál, čistotu a chutnú stravu. Hotel sa nachádza v tichej časti mesta. Všetky izby sú vybavené klimatizáciou, vlastnou kúpeľňou, drevenými podlahami a veľkými oknami. V hotelovom wellness centre je pre hostí k dispozícii napríklad fínska sauna a vírivka, môžete si taktiež užiť relax v podobe masáže. Bezplatné Wi-Fi aj parkovanie, v cene pobytu sú raňajky. Nocľah pre troch (dvaja dospelí a dieťa) stojí len 37€/noc, odporúčame.

IMG_5484

Objednať ubytovanie v Békéscsabe!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *