Paestum – mestečko troch chrámov

Publikované jún 8, 2014 v kategórii Taliansko

Paestum – mestečko troch chrámov

Talianske Paestum je známe ako prímorské mestečko a oblasť významných archeologických nálezísk. Od roku 1988 je ako súčasť Národných parkov Cilento a Vallo di Diano zapísaná v zozname UNESCO.

Paestum spadá pod obec Capaccio, dá sa sem dostať priamym vlakovým spojením z veľkomesta Neapol. Ubytovanie poskytujú desiatky rôznych hotelov a ďalších ubytovacích zariadení, nižšie ponúkneme spoľahlivé tipy na nocľah.

Záhadná história

Staroveké Paestum sprevádza zaujímavý príbeh. Založili ho Gréci v 5. storočí p.n.l., existujú však dôkazy o ešte staršom osídlení. Svoj dnešný názov Paestum získalo až keď prešlo pod Rímsku ríšu. Po spustošení mesta Saracénmi (staré označenie pre moslimské etniká) v 9. storočí sa obyvatelia sa presunuli do vyššie položenej oblasti, kde založili sídlo Capaccio. V stredoveku bolo mesto z neznámych príčin úplne opustené. Historici sa domnievajú, že dôvodom bola rozšírená malária. Svoju zašlú slávu získava Paestum naspäť od 18. storočia, kedy bolo opäť objavené.

Najzaujímavejšie pamätihodnosti

Najväčšiu pozornosť púta archeologický park s tromi dórskymi chrámami. Pochádzajú približne z 5. storočia p.n.l., ide o jediné zachovalé grécke chrámy v celom Taliansku. Vedľa seba stojí Hérin chrám a Poseidónov chrám, ktorý je považovaný za jeden z najdokonalejších príkladov dórskeho štýlu v antike. Severnejšie od nich stojí Aténin chrám. V strednej časti parku sú zbytky amfiteátru, kúpele a zbytky pôvodného centra. Celý areál obklopujú 5 km dlhé a 5-7 metrov hrubé hradby so štyrmi bránami a vežami.

Chrámy na videu

Tipy na overené ubytovanie

Veľmi pozitívne ohlasy má štvorhviezdičkový Hotel Schuhmann. Je situovaný len pár krokov od piesočnatej pláže. Súčasťou hotela je reštaurácia, ktorej špeciality si môžete vychutnať na krytej terase s výhľadom na more. V cene pobytu sú raňajky (prípadne polpenzia a plná penzia), samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi aj parkovanie. Pre ubytovaných hostí je k dispozícii dokonca aj bezplatná požičovňa bicyklov. Priestranné izby sú klimatizované a odhlučnené, ich súčasťou je TV s plochou obrazovkou a vlastná kúpeľňa (s vaňou alebo sprchovým kútom). Súčasťou niektorých je aj balkón s výhľadom na more. Kliknutím na názov hotela si môžete prečítať hodnotenia predošlých návštevníkov.

100 metrov od centra Paestumu nájdete trojhviezdičkový Hotel Dei Templi. Výhodné ceny, pozitívne ohlasy. Najbližšia pláž je vo vzdialenosti 1 km. V cene pobytu sú chutné talianske raňajky, k dispozícii je bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet a parkovanie. Súčasťou odhlučnených a klimatizovaných izieb je vlastný balkón, nechýba ani TV s plochou obrazovkou a kúpeľňa. Predošlí hostia si okrem skvelej polohy pochvaľujú aj príjemný personál a čistotu hotela. Všetky recenzie si zobrazíte kliknutím na názov hotela.

paestum-italy---greek-temples-370703-m

Objednať ubytovanie v Paestume!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *