Odesa – najpôvabnejšie mesto v Ukrajine?

Publikované okt 16, 2013 v kategórii Ukrajina

Odesa – najpôvabnejšie mesto v Ukrajine?

Odesa je hlavným mestom tzv. Odeskej oblasti – jedna z 24 administratívnych oblastí v Ukrajine. Patrí medzi najväčšie mestá v krajine, nachádza sa tu aj jej najväčší prístav.

Miestna oblasť bola pravdepodobne osídlená už v staroveku, prvá písomná zmienka pochádza z roku 1415. Pod súčasným názvom bola Odesa založená v roku 1794. Najväčšiu časť z pôvodných osadníkov tvorili Moldavci, Gréci a Albánci. Z mesta sa postupne stalo dôležité stredisko obchodu.

V roku 1965 bolo Odese udelené vyznamenanie „hrdinské mesto“. Týmto titulom sa v čase Sovietskeho zväzu honorovali mestá, ktoré mali významný vplyv počas bojov na východnom fronte v období 2. svetovej vojny. Tento titul dostalo 12 miest.

Dnes je Odesa moderným a kozmopolitným mestom, ktoré je čoraz viac vyhľadávanejšie medzi domácimi aj zahraničnými návštevníkmi. Slávny rodák Isaak Babel ju nazval „najpôvabnejším mestom v ruskej ríši“. Podľa mnohých názorov je úplne iná ako ostatné mestá v Ukrajine a Rusku.

Pamiatky v Odese

Jednou z najznámejších miestnych pamätihodností sú tzv. Potemkinovské schody. Takto bolo pomenované schodisko k prístavu po revolúcii v roku 1905, kedy po panike a streľbe zahynulo na tomto mieste viac ako 2000 ľudí.

Perfektné video o Odese

Po návšteve schodov odporúčame zísť nižšie k námornému prístavu. Miestni obyvatelia ho nazývajú „morskij vokzal“. Odesa nemá žiadne centrálne námestie. Napriek tomu je pohyb po meste veľmi jednoduchý, ulice sa väčšinou pretínajú v pravých uhloch.

Ako nájsť ubytovanie v Odese?

Záujem turistov o toto mesto stále rastie. Nachádzajú sa tu stovky ubytovacích zariadení. Je možné ich rezervovať priamo prostredníctvom rezervačného systému.

Dá sa sem však vycestovať aj „naslepo“. Napríklad na vlakových staniciach zvyknú postávať miestne ženy, ktoré v rukách držia tabuľku s ponukou ubytovania. Vedia Vám ponúknuť nocľah v dome, byte, alebo aj v samostatnej izbe. Dá sa s nimi vyjednávať, ponúkané ubytovanie je skutočne veľmi lacné. Osobne by som však preferoval rezervačný systém.

Tipy na hotely a hostely

Lacné ubytovanie v Odese ponúka napríklad trojhviezdičkový Tikhaya Gavan Hotel. Pozitívne ohlasy návštevníkov, poloha 200 metrov od brehov Čierneho mora. Ubytovacie jednotky sa nachádzajú v drevených domčekoch. Štýlové zariadenie, samozrejmou súčasťou je TV, vlastná kúpeľňa a klimatizácia. Hostia môžu využívať aj spoločnú modernú kuchynku s jedálňou. Nevýhodou je vzdialenosť od historického centra mesta (zhruba 14 km). Bezplatné Wi-Fi aj parkovanie. Izba pre dvoch stojí už od 27€.

V centre mesta sa nachádza Star Hostel, ktorý je medzi turistami veľmi obľúbený. Izby sú klimatizované a odhlučnené. Hostia majú k dispozícii spoločnú kúpeľňu a kuchynku. Vďaka výbornej polohe je väčšina miestnych pamiatok v pešej dostupnosti. Bezplatné Wi-Fi aj parkovanie. Nocľah pre dve osoby stojí od 27€/noc.

laocoon-878823-m

Objednať ubytovanie v Odese!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *