Londýn – tipy na lacné letenky

Publikované júl 28, 2013 v kategórii Tipy na lacné letenky


Londýn – tipy na lacné letenky

Do Londýna zvykne cestovať mnoho Slovákov, preto je aj ponuka letov do tejto anglickej metropoly zo slovenských letísk pomerne bohatá.

Dostanete sa sem pohodlne z Bratislavy, v čase písania článku (leto 2013) už funguje aj pravidelná linka z Košíc. V roku 2012 mala byť opäť obnovená pravidelná linka medzi Londýnom a letiskom v Poprade, jej otvorenie sa však žiaľ stále odďaľuje.

Londýnske letiská

Predtým než si zhrnieme možnosti na let do Londýna zo Slovenska a blízkeho okolia, pozrime sa na miestne letiská. Dokopy sa tu nachádza 6 väčších medzinárodných letísk.

Letisko Heathrow patrí medzi najznámejšie a najvyťaženejšie letiská vo svete, nachádza sa zhruba 22 km od centra mesta. Na toto letisko sa dostanete pri letoch z Košíc.

Nízkonákladové aerolínie väčšinou lietajú na menšie, menej významné letiská. Väčšinou sú od centra mesta vzdialené oveľa ďalej než hlavné letisko (nemusí to tak byť vždy). K cene letenky si teda nezabudnite pripočítať aj cenu za dopravu z letiska.

Ak letíte z Viedne, pravdepodobne pristanete na letisku Gatwick. Podľa počtu prepravených pasažierov je druhým najväčším letiskom v Anglicku (samozrejme hneď po letisku Heathrow). Centrum mesta je od neho vzdialené približne 48 km.

Väčšina Slovákov však lieta z Bratislavy. Títo cestujúci môžu očakávať pristátie na letisku Stansted, ktoré je využívané najmä nízkonákladovými aerolíniami. V rebríčku najviac využívaných letísk v Londýne mu patrí tretia priečka. Od centra mesta je vzdialené cca 48 km.

Ďalšie miestne letiská sú Luton, City a Southend.

Letenky do Londýna z Bratislavy

Ak sa vydáte na let z Bratislavy, pôjdete s nízkonákladovkou Ryanair. Nemá veľa predností, jej najväčšou (a asi aj jedinou) výhodou je nízka cena. Aj spiatočná letenka sa dá „booknuť“ väčšinou za maximálne pár desiatok eur. Vďaka tomu si môžete spraviť pekný víkendový výlet, alebo ušetriť pri cestovaní za prácou. Pri lietaní s Ryanairom si však musíte dať pozor na množstvo skrytých poplatkov. Pasažieri si môžu na palubu zobrať príručnú batožinu zdarma, akákoľvek ďalšia batožina je však spoplatnená. Ryanair si účtuje poplatky doslova za všetko. Pokiaľ sa však iba potrebujete prepraviť z bodu A do bodu B, Ryanair je najvýhodnejšia voľba.

Takto to vyzerá na londýnskom letisku Stansted

V roku 2013 začal Ryanair lety do Londýna mierne redukovať, dôvodom sú spory s letiskom Stansted, ktoré sa rozhodli zvýšiť letiskové poplatky. Ryanair následne zrušil časť pravidelných liniek, čím prišlo o prácu približne 1000 ľudí.

Letenky do Londýna z Košíc

Kedysi sa z Košíc lietalo s dopravcom SkyEurope. Cena leteniek bola okolo 100€, aerolínie však skrachovali.

V čase písania článku neexistuje priama linka medzi Košicami a Londýnom. Dá sa letieť iba s Austrian Airlines s prestupom vo Viedni. Ceny týchto leteniek sú veľmi vysoké, Košičanom sa preto oplatí vycestovať do Bratislavy a letieť odtiaľ.

Toto sa však čoskoro zmení. Od septembra 2013 plánuje z Košíc prevádzkovať priamy spoj nízkonákladovka Wizzair. Lietať by sa malo 2x týždenne (utorok, sobota), neskôr 4x týždenne. Cena letenky (jednosmernej) by sa mala pohybovať od 40€, čo je veľmi porovnateľné s letenkami z Bratislavy.

Oplatí sa letieť z Viedne?

Z Viedne lieta do Londýna väčšinou nízkonákladovka easyJet. Môžete využiť aj lety iných dopravcov, sú však väčšinou drahšie. Aj ceny leteniek easyJetu sú v porovnaní s letenkami z Bratislavy pomerne vysoké. S Ryanairom sa z Bratislavy dostanete do Londýna za rozumnú cenu počas celého roka, easyJet ponúka lacné letenky väčšinou iba mimo hlavnej sezóny.

Krásne polhodinové video so zábermi z Londýna

Z týchto dôvodov sa oplatí cestovať z Viedne iba v ojedinelých prípadoch. Odporúčame využiť letisko v Bratislave.

Odkiaľ sa ešte lieta do Londýna?

Londýn je veľmi obľúbená turistická destinácia, množstvo ľudí sem cestuje aj pracovne. Lieta sa sem takmer z každého väčšieho letiska. Pokiaľ Vám nevyhovuje letieť z letísk spomínaných vyššie, môžete si skúsiť vyhľadať letenky z Budapešti, Brna a Prahy.

Doprava z letiska Stansted

Drvivá väčšina Slovákov cestujúcich do Londýna pristane na letisku Stansted (najviac využívané sú totiž lety Ryanairu z Bratislavy). Pripravili sme preto menší návod, aby ste vedeli ako sa z tohto letiska dostať do mesta.

Ak cestujete na vlastnú päsť, budete potrebovať okrem letenky aj ubytovanie. Pokiaľ ho nemáte, odporúčame ho rezervovať cez rezervačné systémy. Na našej stránke ponúkame tipy na výhodné ubytovanie v Londýne.

Letisko je pomenované po dedinke v ktorej sa nachádza. Nachádza sa tu železničná stanica, z ktorej so železnou pravidelnosťou premávajú vlaky do Londýna (ale aj do Cambridge a Midlands). Každých 15 minút premáva vlak na londýnske stanice Tottenham Hale a Liverpool Street. Cesta trvá zhruba 45 minút.

Ak chcete trochu ušetriť, využite autobusovú dopravu. Autobusy zo stanice v Stanstede premávajú na londýnske stanice Victoria Coach Station (cesta trvá 75 minút), Liverpool Street Station (55 minút) a Golders Green (70 minút).

Tip na záver

Rezerváciu letenky si radšej dobre rozmyslite, niekedy sa oplatí zaplatiť si poistenie proti stornu. Dajte si pozor na správne vyplnenie rezervácie. Ak cestujete s Ryanairom a budete chcieť zmeniť meno na letenke, pripravte sa na vysoké poplatky za prepis.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *