Vôňa citrónov vo francúzskom Mentone

Publikované máj 11, 2014 v kategórii Francúzsko

Vôňa citrónov vo francúzskom Mentone

Významné letovisko vo východnej časti Francúzskej riviéry sa nachádza blízko hraníc s Talianskom a mikroštátom Monako. Názov Mentonu je pravdepodobne odvodený z jeho staršieho rímskeho názvu „Mento“.

Dovolenkári sem cestujú hlavne za plážami na pobreží Stredozemného mora, mesto je však známe aj vďaka krásnej bazilike a citrónom. Menton má ideálnu polohu na ich pestovanie, každoročne sa tu koná citrónová slávnosť.

Slávnosť Fête du Citron

História citrónovej slávnosti siaha do roku 1929, keď sa tu konala malá výstava. Postupom času sa z nej stala akcia trvajúca 2 týždne, ktorá sa uskutočňuje každoročne na prelome februára a marca.

Slávnosť na videu

Hlavná téma sa každoročne mení, v posledných rokoch to bola napríklad „Alenka v ríš citrónov“ alebo „Asterix v citrónovej zemi“. Paradoxom je, že na výzdobu oslavy sa dovážajú citróny zo Španielska. Tie z Mentonu majú totiž príliš nepravidelný tvar.

Čo sa tu oplatí vidieť?

Pláže v Mentone tvoria hlavne jemné okruhliaky, v blízkosti je však aj piesočnatá pláž. Najvýznamnejšou sakrálnou stavbou na pobreží je baroková bazilika Saint-Michel, ktorá bola postavená zo žltých a ružových kameňov. Stojí blízko námestia vydláždeného mozaikou s erbami šľachtického rodu Grimaldiovcov.

V meste nájdete múzeum francúzskeho umelca menom Jean Cocteau, nachádzajúce sa v pevnosti zo 17. storočia. Za umením sa oplatí zájsť aj do múzea Musée des Beaux, ktoré vystavuje stredoveké aj moderné zbierky.

Overené hotely

Hľadáte vhodné miesto pre ubytovanie v Mentone? Vynikajúcu polohu v centre mesta blízko pobrežia má napríklad trojhviezdičkový Quality Hotel Menton Méditerranée. Súčasťou hotela je reštaurácia, v ktorej je jednou z často používaných surovín napríklad spomínaný citrón. K dispozícii je aj posilňovňa a slnečná terasa s lehátkami. V celom areáli je bezplatné Wi-Fi pripojenie, parkovanie je však spoplatnené. Klimatizované izby majú veľkú modernú kúpeľňu s vaňou, TV s plochou obrazovkou a rýchlovarnú kanvicu. Odporúčame prečítať hodnotenia predošlých hostí a prezrieť fotky hotela kliknutím na odkaz vyššie.

Dobrú polohu má aj trojhviezdičkový hotel známeho reťazca Best Western Prince de Galles. Obklopuje ho udržiavaná záhrada s palmami a slnečná terasa, z ktorej si môžete užiť výhľad na more a hory. V záhrade si môžete vychutnať pokrmy hotelovej reštaurácie La Petit Prince. Veľmi dobré napojenie na verejnú dopravu zabezpečuje autobusová zastávka, vo vzdialenosti 600 metrov je železničná stanica Carnoles. Wi-Fi je bezplatné, parkovanie a raňajky sú spoplatnené. Izby sú klimatizované a odhlučnené, niektoré majú vlastný balkón. Samozrejmosťou je kúpeľňa s vaňou alebo sprchovým kútom a LCD TV. Možnosti rezervácie nájdete po kliknutí na názov hotela.

dolphin-fountain-648664-m

Objednať ubytovanie v Mentone!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *