Fertőd – „maďarské Versailles“

Publikované sep 14, 2013 v kategórii Maďarsko

Fertőd – „maďarské Versailles“

V roku 1950 sa zlúčili maďarské mestá Eszterháza a Süttör. Vzniklo mesto s názvom Fertőd. Nachádza sa v severozápadnej časti krajiny, vďaka výhodnej polohe pri hraniciach je lákadlom pre turistov zo Slovenska a Rakúska.

Tých sem láka najmä Esterházyho palác, kvôli ktorému je Fertőd prezývaný „maďarské Versailles“. Toto malé historické mestečko Vás očarí svojou atmosférou a vynikajúcou kuchyňou.

Zámok Esterházyovcov

Suverénne jeden z najkrajších a najväčších zámkov v Maďarsku bol vybudovaný na príkaz princa Miklósa Esterhádzyho v 18. storočí. V časoch svojej najväčšej slávy bol zámok miestom konania osláv, ktorých sa zúčastňovali rôzne významné osobnosti vtedajšej doby – dokonca aj cisárovná Mária Terézia.

Mesto preslávil rakúsky skladateľ Joseph Haydn, ktorý tvoril na dvore grófa Esterházyho skoro 30 rokov.

Počas druhej svetovej vojny bola poškodená hlavná budova zámku. Našťastie sa ju podarilo reštaurovať do pôvodného stavu, vďaka čomu je dnes sprístupnená širokej verejnosti. Pôsobivý je najmä bohato vyzdobený interiér, v ktorom môžete obdivovať rôzne fresky, lakované čínske tabule, historický nábytok a porcelán.

Ak ovládate maďarský (alebo nemecký) jazyk, prečítajte si viac informácii na oficiálnej stránke zámku.

Tipy na nocľah

200 metrov od zámku sa nachádza penzión Rábensteiner Panzió. Vďaka výhodnej polohe v centre mesta sú turistické atrakcie v pohodlnej pešej dostupnosti. Veľkou prednosťou je vonkajší bazén a sauna. Penzión je obklopený záhradou so slnečnou terasou, kde je počas priaznivého počasia možné grilovať. Súčasťou izieb sú drevené podlahy, TV a vlastná kúpeľňa. Bezplatné Wi-Fi (len vo verejných priestoroch), parkovanie na hotelovom parkovisku je taktiež zdarma. Noc pre štyroch (dvaja dospelí a dve deti) stojí už od 48€/noc.

Video sprievodca mestom

Polgármester Étterem és Panzió je príjemný penzión s nízkymi cenami a pozitívnymi ohlasmi, nachádzajúci sa v obci Fertőszéplak. Od zámku a termálnych kúpeľov Hegykő je vzdialený približne 3 km. Súčasťou klimatizovaných izieb je vlastná kúpeľňa, niektoré izby majú aj balkón. Bezplatné Wi-Fi aj parkovanie. Súčasťou areálu je reštaurácia, v ktorej sa poavajú špeciality z maďarskej a medzinárodnej kuchyne. Za dvojlôžkovú izbu zaplatíte už od 34€/noc.

castel-1030277-m

Objednať ubytovanie vo Fertőde!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *