Sprievodca „malou Viedňou“ – spoznajte bulharské Ruse

Publikované dec 6, 2014 v kategórii Bulharsko

Sprievodca „malou Viedňou“ – spoznajte bulharské Ruse

Piate najväčšie mesto v Bulharsku nesie názov Ruse, rozkladá sa na brehu Dunaja pri hraniciach s Rumunskom (s rumunským mestom Giurgiu ho spája most). Nachádza sa tu najväčší prístav v krajine.

Podľa legendy je názov mesta odvodený od jeho ženskej zakladateľky s menom Rusa. Pýchou Ruse sú stavby z 19. a 20. storočia, vďaka ktorým je známe aj pod prezývkou „malá Viedeň“.

História v skratke

Rozvoj mesta nastal v druhej polovici 19. storočia, veľmi dôležitou udalosťou bolo vybudovanie železničného spojenia medzi Ruse a Varnou (v roku 1866). Onedlho bolo dokonca najľudnatejším mestom v krajine. Ruse malo povesť kozmopolitného mesta „západoeurópskeho strihu“, dnes sa však výrazne nelíši od iných balkánskych miest. Okrem viacerých zaujímavých pamiatok (povieme si o nich nižšie) tvorí mesto nevýrazná panelová výstavba z čias socializmu.

Čo sa oplatí vidieť?

Väčšinu pamätihodností nájdete v centre, charakterizuje ich neobaroková a neorokoková architektúra (najmä na hlavnej ulici Aleksandrovska). Niektoré bohužiaľ chátrajú, kvôli čomu sa už nemôžu svojou krásou pýšiť tak ako kedysi. Podobne sú na tom aj niektoré parky – neudržiavané, s nefunkčnými fontánami (najkrajší park je na námestí Aleksandár Batenberg pred historickým múzeom).

Nižšie nájdete tipy na spoľahlivé hotely s hodnoteniami od predošlých návštevníkov.

Najzaujímavejším objektom v meste je katedrála Svätej Trojice. Má krásny interiér a údajne bola postavená v prvej polovici 17. storočia. Jedným zo symbolov mesta bol pamätník oslobodenia z roku 1908, nachádzajúci sa na Námestí slobody. Pozornosť pútajú aj múzeá a rôzne sakrálne stavby.

Overené hotely za super ceny

Kvalitné ubytovanie v Ruse je možné zohnať dosť výhodne. Veľmi dobré hodnotenia má trojhviezdičkový Grand Hotel Riga (najväčší hotel v meste), situovaný na brehoch Dunaja. Centrum mesta je vzdialené 400 metrov. V cene pobytu sú raňajky, samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi a parkovanie v podzemnej garáži. K dispozícii je vírivka, parný kúpeľ, sauna a posilňovňa. V hotelovej reštaurácii môžete ochutnať tradičné bulharské špeciality. Predošlí hostia chvália skvelú stravu, príjemný personál, vybavenie ubytovacích jednotiek a vynikajúcu polohu. Odporúčam kliknúť na názov hotela a prečítať si všetky recenzie. Izby sú klimatizované a veľmi priestranné. Samozrejmosťou je výhľad na Dunaj, extra dlhé pohodlné postele, kúpeľňa s vaňou, minibar, chladnička a TV s plochou obrazovkou.

Ruse na videu

Skvelé ohlasy a nízke ceny má aj trojhviezdičkový Hotel Cosmos. Je vzdialený 300 metrov od hlavnej železničnej stanice a 600 metrov od centra Ruse. V cene pobytu sú zahrnuté raňajky, hostia majú k dispozícii bezplatné parkovanie a Wi-Fi pripojenie na internet. Súčasťou hotela je tradičná bulharská reštaurácia a práčovňa. Príjemne zariadené a klimatizované izby majú vlastnú kúpeľňu a TV. Fotky hotela a aktuálne možnosti rezervácie si neváhajte prezrieť po kliknutí na predošlý odkaz.

ruse_night_bulgaria

Objednať ubytovanie v Ruse!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *