Girona nie je iba bránou do Barcelony

Publikované feb 27, 2014 v kategórii Španielsko

Girona nie je iba bránou do Barcelony

Univerzitné a historické mesto Girona sa rozkladá na brehoch rieky Ter a Onyar. Návštevníci tu môžu obdivovať hlavne rôzne pamätihodnosti, v širšom okolí sú aj známe letoviská s príjemnými plážami.

Najviac turistov mestom prechádza pri cestovaní do Barcelony. Dôvodom je miestne letisko Girona – Costa Brava (12 km od Girony a 92 km od Barcelony). Lieta sem Ryanair a ďalšie nízkonákladovky, letenky sa dajú kúpiť za skvelé ceny.

Ako sa dostať z letiska do Girony?

Na letisku si môžete prenajať auto, alebo napríklad prenajať taxík. Z letiska do centra stojí 20-25€, cenu s taxikárom radšej dohodnite vopred. Oveľa výhodnejšie je však cestovať autobusom. Premáva každú hodinu od 4:30 do 0:30. Cesta trvá približne 25 minút, jednosmerný lístok stojí 2€.

Aké pamiatky sa tu oplatí vidieť?

Najvýznamnejšou pamätihodnosťou je jednoznačne katedrála Panny Márie. Pýši sa titulom najširšej jednoloďovej gotickej katedrály na svete. Začala sa stavať v 11. storočí v románskom slohu, práce pokračovali v 13. storočí v gotickom slohu. Dokončená bola až v 18. storočí. Vstup do katedrály stojí 4€, deti a študenti platia 3€.

Pamiatky na videu

Prehliadku a príjemnú prechádzku úzkymi uličkami historického centra môžete začať v kostole sv. Félixa. Staré mesto je situované na pravom brehu rieky Onyar, na ktorý sa dostanete cez veľmi zaujímavý most (v najužšom mieste má len 25 cm). Vedľa katedrály sa nachádza židovská štvrť. Židia a kresťania tu počas stredoveku žili najprv bez konfliktov, neskôr sa však objavili prvé spory a židia mesto opustili. Ich životom sa zaoberá jedno miestne múzeum.

Vhodné hotely

Lacné ubytovanie v Girone ponúka napríklad dvojhviezdičkový Pensió Margarit, nachádzajúci sa kúsok od historického centra. Vďaka výbornej polohe sa k dôležitým miestnym atrakciám dostanete pohodlne pešo. Penzión obklopuje záhrada, jeho súčasťou je aj bar. K dispozícii je požičovňa bicyklov a áut. Predošlí hostia si okrem výhodných cien pochvaľujú aj výborné raňajky a čisté ubytovacie jednotky. Ich recenzie si zobrazíte kliknutím na názov zariadenia. K dispozícii je bezplatné Wi-Fi pripojenie, parkovanie je však spoplatnené. Izby sú vybavené ventilátorom, nechýba ani TV s plochou obrazovkou a kúpeľňa.

Len 100 metrov od katedrály nájdete elegantný štvorhviezdičkový Hotel Historic. Jeho súčasťou je rustikálna reštaurácia s tradičnou katalánskou kuchyňou, množstvo ďalších podnikov sa nachádza v blízkom okolí. V celom areáli je bezplatné Wi-Fi, daňou za skvelú polohu je však chýbajúce parkovisko. Ubytovať sa môžete v priestranných izbách alebo apartmánoch. Súčasťou apartmánov je obývačka s TV (plochá obrazovka), kuchynka s jedálňou a kúpeľňa s vaňou.  Fotky a hodnotenia predošlých hostí si môžete prezrieť po kliknutí na názov hotela.

girona-519712-m

Objednať ubytovanie v Girone!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Jeden komentár

 1. Ahoj Peter,
  Ďakujem za užitočne informácie. Koncom novembra letím do Girony. Vedel by si mi dať pár tipov na pamiatky, alebo výlety? Chcela by som za víkend stihnúť co najviac.
  Ďakujem pekne vopred za všetky tipy.
  Ešte urobím booking, je dobre sa ubytovať v centre?
  Určite využijem autobus, ide do centra? Da sa objednať listok vopred na nete?

  Ďakujem ešte raz

  S pozdravom
  Zuzana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *