Na ostrov Lopud sa autom nedostanete

Publikované jún 25, 2014 v kategórii Chorvátsko

Na ostrov Lopud sa autom nedostanete

Na juhu Dalmácie sa neďaleko od Dubrovníka rozkladá 7 menších ostrovov a drobných ostrovčekov. Poznáme ich pod názov Elafitské ostrovy. Druhým najväčším je ostrov Lopud, ktorý je obľúbenou dovolenkovou destináciou.

Lopud sa snaží zachovať svoje prírodné bohatstvo zákazom áut, trajektom sa sem bohužiaľ nedostanete. Jediným spôsobom je doprava loďou. Nepatrí medzi letoviská preplnené turistami, je ideálny na pokojnú dovolenku.

História ostrova

Pôvodná grécka osada sa nazývala Delaphodia, starovekí Rimania ju premenovali na Lafota. Stredoveká história ostrova bola úzko spojená s Dubrovníckou republikou, ktorej súčasťou bol až do jej zániku začiatkom 19. storočia. Dubrovník zanechal stopy na architektúre a hospodárskom zameraní. V roku 1667 zdieľali spoločný osud, keď ich postihlo ničivé zemetrasenie a zostali zrovnané so zemou.

Cestovný ruch a pláže

Obľubu návštevníkov si začal Lopud získavať už začiatkom 20. storočia, veľa turistov sem prišlo hlavne v medzivojnovom období. Občianska vojna v 90. rokoch 20. storočia však rozvoj pozastavila. Dnes je už situácia opäť priaznivá, avšak niekoľko hotelov zostalo mimo prevádzku.

Prezrite si Lopud na videu

V Lopudskej zátoke sú piesočnaté a kamienkové pláže. Nájdete ich v centre pri rezorte Lafodia a pri bývalom hoteli Grand. Na juhovýchodnom pobreží je najkrajšia a najobľúbenejšia zátoka Šunj, ktorú tvorí jemný piesok. Vďaka pozvoľnému vstupu do mora ju vyhľadávajú aj rodiny s menšími deťmi.

Poradíme s ubytovaním

Väčšina dovolenkárov preferuje pri pobyte v Chorvátsku ubytovanie v apartmánoch, na Lopude je však k dispozícii aj hotel. Štvorhviezdičkový Lafodia Sea Resort je luxusne a elegantne zariadený. Nachádza sa pri piesočnatej pláži, hostia majú k dispozícii aj 2 bazény na terase s úžasným výhľadom. Odporúčam prezrieť fotky a recenzie predošlých hostí kliknutím na názov hotela. Tí si pochvaľujú nádherné prostredie, čistotu, vybavenie ubytovacích jednotiek a ochotný personál. Jednu hotelovú reštauráciu vedie šéfkuchár z Talianska, podávajú sa tu najmä pokrmy z tejto krajiny. Nájdete tu aj reštauráciu s tradičnými oblastnými špecialitami. Na drink môžete zájsť až do 3 barov. Moderné a klimatizované izby majú balkón alebo terasu s výhľadom na more. Samozrejmosťou je vlastná kúpeľňa a TV s plochou obrazovkou. Súčasťou niektorých izieb je dokonca aj vírivka. V celom areáli je bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet.

Priaznivcov apartmánového typu ubytovania uspokoja trojhviezdičkové Apartments Storelli. Sú situované len 250 metrov od piesočnatej pláže, v blízkom okolí je botanická záhrada a obchod s potravinami. Pozitívne ohlasy predošlých hostí, výhodné ceny. Presvedčiť sa môžete po kliknutí na názov zariadenia. Všetky ubytovacie jednotky sú klimatizované. Ich povinnou výbavou je kúpeľňa, kuchynka a práčka. Samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi. Niektoré majú výhľad na more.

MVC-349X

Objednať ubytovanie v Lopude!

Ceny: už od 25 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a rôznych ďalších ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *