Kde sa ubytovať na chorvátskom ostrovčeku Krapanj?

Publikované mar 28, 2014 v kategórii Chorvátsko

Kde sa ubytovať na chorvátskom ostrovčeku Krapanj?

V oblasti severnej Dalmácie sa nachádza malý ostrovček Krapanj, ktorý od protiľahlého pevninského letoviska Brodarica oddeľuje iba 300 metrov široká úžina. Majú medzi sebou lodné spojenie.

Ostrov je úplne rovinatý a najnižší v celom Jadrane. Jeho nadmorská výška dosahuje len pár metrov. Kedysi bol aj najhustejšie obývaným ostrovom, v 20. storočí však mnoho obyvateľov emigrovalo (hlavne do USA a Austrálie).

Prierez históriou

Prvé zmienky o osídlení ostrova pochádzajú z roku 1436, s najväčšou pravdepodobnosťou ho však obývali už ilýrske kmene. V 16. a 17. storočí tu zakotvili aj uprchlíci pred Turkami. Miestni muži boli známi ako vynikajúci lovci morských húb. Lovia sa tu dodnes, avšak už v menších množstvách. Muži sa neskôr zamestnali v továrňach blízkeho mesta Šibenik, ženy pracovali prevažne v poľnohospodárstve – starali sa o vinič a olivovníky.

Utajený ostrov?

Krapanj nebol dlhé roky na žiadny turistických mapách, na niektorých nie je ani dnes. Nikdy nebol známou turistickou destináciou. Od konca 20. storočia sa však začína rozvíjať a láka turistov na svoje pláže. Na Krapanj sa však nedostanete autom! Dôvodom sú obavy, že by tým utrpelo životné prostredie ostrova. Zo spomínanej pevninskej Brodarice sa sem dostanete jedine loďou, ktorá medzi nimi pravidelne premáva. Autá je možné odparkovať na stráženom parkovisku.

Najlepšie pláže

Na pobreží ostrova si môžete vychutnať pláže z jemného štrku s pozvoľným vstupom do mora, čo ocenia najmä rodiny s malými deťmi. Niektoré pláže sú skalnaté. Najlepšie podmienky na kúpanie sú na pláži miestneho hotela Spongiola, o ktorom píšem nižšie. Obklopuje ju príjemný borovicový les. Dobré podmienky na kúpanie majú aj okolité letoviská, napríklad Brodarica, Zaborič (je tu aj piesočnatá pláž) a samozrejme Šibenik.

Podvodný svet v Krapanji

Kde sa oplatí ubytovať?

Jediným hotelom na ostrove je štvorhviezdičkový Hotel Spongiola, nachádzajúci sa priamo na pláži. Má veľmi pozitívne ohlasy. Predošlí návštevníci si veľmi pochvaľujú bezproblémový presun na pevninu (vždy beplatne!), ochotný personál, výborne zariadené ubytovacie jednotky, krásnu pláž a rozumné ceny v reštaurácii. Odporúčam prečítať všetky recenzie (zobrazia sa po kliknutí na názov hotela). Hostia majú k dispozícii wellness centrum, krytý bazén a posilňovňu. Okolité vody sú ideálne na potápanie, snaživý zamestnanci hotela Vám radi zabezpečia špičkový potápačský výstroj. Na výber však máte aj z ďalších rôznych aktivít – napríklad vodné lyžovanie, jazda kajakom a windsurfing. V hotelovej reštaurácii si môžete pochutnať na tradičných chorvátskych špecialitách. Izby sú klimatizované, priestranné a moderne zariadené, samozrejmosťou je balkón s výhľadom. Zdobí ich ručne vyrábaný nábytok a parketové podlahy. Povinnou výbavou je TV, žehliace potreby a vlastná kúpeľňa s vaňou a sušičom vlasov. Príjemným prekvapením sú extra dlhé postele pre maximálne pohodlie hostí. V cene pobytu sú raňajky, nesmie chýbať ani bezplatné Wi-Fi v celom areáli.

6209494

Objednať ubytovanie v Krapanji!

Ceny: už od 25 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a rôznych ďalších ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *