Gödöllő blízko Budapešti je známe výnimočným zámkom

Publikované sep 8, 2014 v kategórii Maďarsko

Gödöllő blízko Budapešti je známe výnimočným zámkom

Zhruba 30 km od Budapešti leží maďarské mestečko Gödöllő. Navštevujú ho aj slovenskí turisti, jeden Slovák ho v 18. storočí dokonca preslávil. Bol ním šľachtic Anton I. Grasalkovič, ktorý tu nechal postaviť krásny zámok.

Jeho meno ste mohli počuť na hodinách dejepisu, prípadne Vám môže byť známe podľa Grasalkovičovho (Prezidentského) paláca v Bratislave, ktorý je taktiež pomenovaný podľa neho.

Zámok rodu Grassalkovič

Gödöllő sa dostalo do rúk Antona Grasalkoviča v roku 1737. Už o 4 roky neskôr sa začal stavať zámok, ktorý je označovaný ako jeden z najpozoruhodnejších barokových komplexov 18. storočia. Zaberá plochu 17 000 m², obklopuje ho park s rozlohou 29 hektárov. Vďaka polohe pri Budapešti (autom aj autobusom sa sem dostanete maximálne do polhodinky) je obľúbeným výletným miestom.

Dospelí platia za vstup 1800 HUF (6€), študenti polovicu. Ušetriť môžete kúpou rodinnej vstupenky.

Po rakúsko-uhorskom vyrovnaní pripadol zámok Františkovi Jozefovi I. a jeho žene Alžbete (Sissi), ktorí ho často navštevovali. Počas histórie bol niekoľkokrát prestavaný a dnes je otvorený pre širokú verejnosť. Od roku 1996 je jeho súčasťou Kráľovské zámocké múzeum. Niektoré časti sú dokonca dostupné k prenájmu a konajú sa tu napríklad svadby. Nachádza sa tu aj elegantná kaviareň a obchod so suvenírmi. Na zámku a nádvorí sa zvyknú konať rôzne kultúrne podujatia. Počas leta si tu môžete užiť napríklad aj jazdu na koni.

Overené ubytovanie

Samé pozitívne ohlasy má trojhviezdičkový Panzió Sissi. Je situovaný v centre mesta, zámok je v blízkej pešej dostupnosti. V cene pobytu sú zahrnuté raňajky, samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi pripojenie a parkovisko. Predošlí hostia chvália skvelú reštauráciu, čisté a priestranné ubytovacie jednotky, príjemný personál, bohaté raňajky a férové ceny. Všetky recenzie si môžete zobraziť kliknutím na názov penziónu. Izby sú klimatizované a majú výhľad na mesto. Samozrejmosťou je TV, žehliace potreby, práčka, kúpeľňa s vaňou, minibar a chladnička.

Mesto na videu

Blízko zámku sa nachádza aj trojhviezdičkový Erzsebet Kiralyne Hotel. V cene pobytu sú raňajky. Wi-Fi je bezplatné, súkromné parkovisko (podzemná garáž) je spoplatnené sumou 8€/deň. Izby sú klimatizované, priestranné a moderne zariadené. Povinnou výbavou je kúpeľňa so sprchovým kútom, TV a minibar. Aktuálne ceny ubytovania a recenzie predošlých hostí zobrazíte kliknutím na názov hotela.

godjollo_kulso

Objednať ubytovanie v Gödöllő!

Ceny: už od 25 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a rôznych ďalších ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *