Lákadlá chorvátskeho Valunu na ostrove Cres

Publikované mar 13, 2014 v kategórii Chorvátsko

Lákadlá chorvátskeho Valunu na ostrove Cres

Obec Valun v centrálnej časti chorvátskeho ostrova Cres je medzi dovolenkármi vyhľadávaná z viacerých dôvodov. Nachádza sa tu významná pamiatka (povieme si o nej nižšie), lákadlom sú aj miestne pláže.

Valun leží pri Valunskej zátoke, len pár kilometrov od Vranského jazera. Letovisko je známe aj vďaka svojim rybím špecialitám. Do osady sa na aute nedostanete, nutnosťou je parkovanie nad obcou.

Zaujímavé pamiatky a atrakcie

Spomedzi pamätihodností je najväčším lákadlom tzv. Valunská doska z 11.storočia, ktorú môžete obdivovať vo farnom kostole Panny Márie. Je najstaršou hlaholskou písomnou pamiatkou v Chorvátsku, text je písaný v starej chorvátštine. V miestnej reštaurácii Juna je možné vidieť kópiu dosky. Doska ma veľký kultúrny význam, dôvodom je aj fakt, že po 1. svetovej vojne bola väčšina podobných pamiatok na ostrove zničená.

Zábery prírody vo Valune

Ďalšou obľúbenou atrakciou v blízkosti je spomínané Vranské jazero. Je sladkovodné a vodou zásobuje celý ostrov. Žijú tu aj sladkovodné ryby. Tento prírodný fenomén je prísne chránený a preto sa tu bohužiaľ neokúpete.

Kde sa kúpať?

Kúpať sa však môžete na miestnych plážach, tiahnucich sa po oboch smeroch pobrežia. 5 minút chôdze od centra leží vo východnej časti v príjemnom prostredí malý kemp Zdovica s rovnomennou plážou. Borovicové lesy siahajú až k pobrežiu, more je príjemne teplé, pláž je vybavená sprchami a záchodmi. Tvoria ju kamienky, rovnako ako západnú pláž Rača. Tá je podľa mnohých názorov najkrajšou plážou na ostrove, je ideálna pre rodiny s deťmi. Trochu vzdialenejšia je pláž Grabrovica na severozápade. Príjemným spestrením dovolenky môže byť prenajatie loďky/člnu/kajaku a následná romantická plavba k ďalším odľahlejším zátokám.

Overený apartmán

Skvelé hodnotenia majú trojhviezdičkové Apartments Sea View, nachádzajúce sa len 50 metrov od pláže v centre Valunu. V blízkosti je kaviareň a autobusová zastávka, ktorou sa môžete dostať do ostatných častí ostrova. Apartmány obklopuje svieža zeleň, k dispozícii je aj gril. Samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi a parkovanie (platí sa poplatok 2€/pobyt. Všetky štúdiá a apartmány majú balkón alebo terasu s výhľadom na more. Samozrejmosťou je aj plne vybavená kuchynka s jedálenským kútom, kúpeľňa so sprchovým kútom a TV s plochou obrazovkou. Recenzie predchádzajúcich návštevníkov a aktuálne ceny ubytovania si môžete prezrieť po kliknutí na predošlý odkaz (názov apartmánov).

4676452

Objednať ubytovanie vo Valune!

Ceny: už od 25 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a rôznych ďalších ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *