„Baťovské“ mesto Zlín

Publikované sep 6, 2013 v kategórii Česko

„Baťovské“ mesto Zlín

České mesto, nachádzajúce sa vo východnej časti krajiny, v oblasti Morava. Prvá písomná zmienka o Zlíne pochádza z roku 1322. Ďalším dôležitým rokom v histórii mesta je 1894, kedy tu založil svoju obuvnícku firmu slávny Tomáš Baťa.

Prosperita a rýchly rast podniku spôsobili prisťahovanie obyvateľov z iných oblastí krajiny. Baťa pozval do mesta viacerých svetoznámych architektov, vďaka čomu sa Zlín vo vtedajších časoch od ostatných miest v bývalom Československu veľmi odlišoval. Dá sa povedať, že Baťa mesto prebudoval.

Najznámejšou stavbou bol v tých časoch mrakodrap „21“, kde sídlilo riaditeľstvo firmy. Po kolaudácii v roku 1939 bol druhou najvyššou stavbou v Európe. Momentálne tu sídli Krajský úrad Zlínskeho kraja, budova je kultúrnou pamiatkou.

Mesto bolo v roku 1944 bombardované, o rok neskôr sa Baťove závody znárodnili. V roku 1949 bol Zlín premenovaný na Gottwaldov (podľa priezviska prezidenta Československa), pôvodný názov sa obnovil v roku 1989.

Zábery mesta

Ak plánujete navštíviť mesto a zdržať sa tu, budete potrebovať ubytovanie. To si môžete ľahko „booknuť“ cez rezervačný systém. Väčšina hotelov a penziónov v Zlíne má pozitívne ohlasy od návštevníkov.

Lacné ubytovanie v Zlíne ponúka trojhviezdičkový Štípský Šenk. Trochu nevýhodná je však poloha, nachádza sa 6 km od centra mesta. Kúpele Kostelec sú vo vzdialenosti 1 km. V bezprostrednej blízkosti je kostol Štípa, ZOO Lešná je vzdialená približne 900 metrov. Izby sú vybavené vlastnou kúpeľňou a televízorom. Miestna reštaurácia ponúka prevažne pokrmy českej kuchyne, nachádza sa tu aj vínna pivnica.  Bezplatné Wi-Fi aj parkovanie. Dvojlôžková izba stojí od 33€/noc.

Medzi návštevníkmi mesta je obľúbený štvorhviezdičkový Lesní Hotel, nachádzajúci sa 2 km od mesta. Jeho súčasťou je wellness centrum, v ktorom si hostia môžu užiť relax vo vírivke a saune. K dispozícii sú aj rôzne relaxačné procedúry, napríklad masáže. Súčasťou priestranných izieb je vlastná kúpeľňa, prezidentská suita má dokonca aj vlastnú saunu. V cene pobytu sú raňajky, počas dňa môžete navštíviť hotelovú reštauráciu. Bezplatné Wi-Fi pripojenie a parkovanie na súkromnom parkovisku. Izba pre troch (dvaja dospelí a dieťa) stojí od 73€.

Máte skúsenosti s niektorým z hotelov v Zlíne? Neváhajte sa o ne podeliť a zverejnite ich v komentároch pod článkom.

225627_zlin_skyscraper_nr_21

Objednať ubytovanie v Zlíne!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *