Split

Publikované júl 7, 2013 v kategórii Chorvátsko

Split

Najväčšie mesto územia Dalmácie. Split je hlavným chorvátskym prístavom, spolu so Zadarom a Rijekou. Nachádza sa v južnej časti krajiny na východnom pobreží.

Letisko Split sa nachádza blízko mesta Trogir, od Splitu je vzdialené 24 km. Patrí medzi najvyužívanejšie letiská v krajine, najviac osôb prepraví počas letnej sezóny. Sezónne sem premávajú aj nízkonákladové aerolínie.

História mesta sa začala písať už v 3. storočí, kedy bolo založené rímskym cisárom Diokleciánom. V oblasti dnešného centra mesta nechal vybudovať rozsiahly palác, ktorý sa zachoval dodnes. Od roku 1979 je súčasťou zoznamu UNESCO.

Pre väčšinu turistov sú však miestne pamiatky iba spestrením dovolenky. Hlavným lákadlom je prímorská poloha a pláže. Najznámejšia je piesočnatá pláž Bačvice, ktorej bola udelená modrá vlajka. Môžete sa tak spoľahnúť na čistotu mora a okolia. V bezprostrednej blízkosti sú rôzne bary a reštaurácie.

Takto vyzerá festival v Splite

Ak si počas pobytu v Splite chcete spraviť menší výlet, môžete navštíviť pláž Punta Rata v mestečku Brela. Je vzdialená približne 50 km, oplatí sa ju však vidieť. Má taktiež modrú vlajku, magazín Forbes ju v roku 2003 označil ako najkrajšiu pláž v Európe. Všetky tieto známe pláže však majú jednu veľkú nevýhodu. Často bývajú preplnené. Z tohto dôvodu sa oplatí hľadať menšie, pokojné a menej známe pláže.

Dovolenku v Splite si môžete zabezpečiť cez cestovku, alebo svojpomocne. To je často oveľa výhodnejšie. Stačí si len rezervovať ubytovanie podľa svojho výberu a dopraviť sa na miesto. Pohodlne a rýchlo sa sem môžete dopraviť letecky. Lacné letenky do Splitu sa dajú kúpiť na lety nízkonákladoviek.

Stovky miestnych hotelov, apartmánov a penziónov si môžete vybrať z ponuky rezervačných systémov. Rezervácia je rýchla a ľahká, väčšina zariadení ponúka aj bezplatné storno pobytu, pokiaľ by ste si to náhodou rozmysleli.

50 metrov od Diokleciánovho paláca sa nachádza trojhviezdičkové zariadenie Apartments Sara. Vďaka výhodnej polohe pri centre mesta sú mnohé pamiatky v pešej dostupnosti. Na spomínanú pláž Bačvice sa dostanete za 5 minút chôdze. Súčasťou klimatizovaných izieb je vlastná kúpeľňa, apartmány majú aj kuchyňu. Niektoré majú aj umývačku riadu. Bezplatné Wi-Fi, bohužiaľ tu chýba parkovisko. Cena dvojlôžkovej izby už od 60€.

V historickom centre mesta sa nachádza Nirvana Rooms & Apartments. 3 hviezdičky, vynikajúci personál. Majiteľ vie na požiadanie vyzdvihnúť hostí z autobusovej a vlakovej stanice. Diokleciánov palác je vzdialený len 200 metrov. Súčasťou všetkých klimatizovaných izieb je vlastná kúpeľňa. Bezplatné Wi-Fi, parkovisko chýba. Za izbu pre dvoch zaplatíte od 75€.

V Splite nájdete stovky rôznych hotelov a apartmánov, stačí si vybrať podľa svôjho gusta. Veľmi užitočné je zoradiť si zariadenia v online rezervačnom systéme podľa hodnotení, alebo napríklad podľa ceny.

O svoje zážitky s ubytovaním v Splite sa môžete podeliť v komentároch nižšie.

1121999_split_downtown

Objednať ubytovanie v Splite!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *