Sprievodca svetoznámou talianskou Pisou

Publikované feb 22, 2014 v kategórii Taliansko

Sprievodca svetoznámou talianskou Pisou

Jedno z najslávnejších talianskych miest sa mnohým automaticky spája s legendárnou šikmou vežou. Pisa však svojim návštevníkom ponúka omnoho viac. Pýchou mesta je hlavne námestie Piazza dei Miracoli.

Pisa leží 80 km od Florencie a približne 10 km od ústia rieky Arno do Ligúrskeho mora. Počas stredoveku bola námornou a obchodnou veľmocou, neskôr však začala upadať a v roku 1406 bola dobytá práve spomínanou Florenciou. Jej obyvatelia si tu začali stavať domy a mesto bolo v 16. storočí opäť na vzostupe, pôvodnú slávu a moc sa jej však už nepodarilo obnoviť. Pisa je okrem iného aj univerzitným mestom. Miestna univerzita bola založená v roku 1343, jedným z jej žiakov bol kedysi aj Galileo Galilei.

Najvýznamnejšie pamiatky

Kompletná prehliadka Vám zaberie minimálne celý deň, pravdepodobne skôr dva a viac. Najlepšie je začať ju na spomínanom Piazza dei Miracoli (námestie zázrakov), kde sa nachádza viacero dôležitých pamätihodností. Od roku 1987 je zapísané v zozname UNESCO. Každého návštevníka upúta kontrast architektonických skvostov a krásnych zelených plôch.

HD zábery slávnej veže

Šikmá veža sa začala stavať v roku 1173. Kvôli piesočnatému podkladu námestia sa začala nakláňať už krátko po dokončení (na inú stranu než dnes). Pôvodne to mala byť najväčšia veža sveta, tento plán však pokazili práve nestabilné základy a meria „iba“ 55 metrov. Počas celej doby existencie sa ju architekti pokúšajú stabilizovať a zachrániť. Koncom 20. storočia sa veža nakláňala o približne 5 metrov. Prehliadka trvá približne polhodinu, vstup stojí okolo 18€. Deti do 8 rokov sem z bezpečnostných dôvodov nepúšťajú. Odporúčame zakúpiť vstupenky vopred cez internet, aby ste nemuseli zbytočne dlho čakať v rade.

Uprostred námestia je stredoveká románska katedrála z 11. storočia, ktorej interiér je vyzdobený mimoriadne cennými dielami. Veľmi významné je aj najväčšie baptistérium (krstiteľnica) v Taliansku a cintorín Camposanto, ktorý zvykne byť označovaný ako najkrajší cintorín na svete. Veľa pamiatok sa nachádza aj mimo tohto námestia, pri svojej návšteve by ste nemuseli vynechať ani Piazza dei Cavalieri s rôznymi palácmi, ktoré bolo kedysi hlavným mestským námestím.

Výhodné ubytovanie blízko pamiatok

Osobne preferujem ubytovanie v blízkosti hlavných atrakcií a zaujímavostí mesta. V okolí historického centra Pisy sa nachádza viacero rôznych trojhviezdičkových hotelov a ďalších ubytovacích zariadení s dobrou kvalitou, ktoré ponúkajú nocľah za férové ceny. Nižšie ponúkame dva tipy.

Overené ubytovacie zariadenia

100 metrov od hlavného námestia nájdete trojhviezdičkový Hotel Roma. K najvýznamnejším pamiatkam sa dostanete pohodlne pešo, do ostatných častí mesta sa pohodlne dopravíte vďaka autobusovej zastávke v bezprostrednej blízkosti hotela. Väčšina izieb má výhľad na šikmú vežu a katedrálu. Všetky sú klimatizované, samozrejmosťou je vlastná kúpeľňa (s vaňou alebo sprchovým kútom) a TV. V cene pobytu sú raňajky, k dispozícii je bezplatné Wi-Fi pripojenie (heslo si vyžiadajte na recepcii). Parkovanie je spoplatnené. Pozitívne ohlasy predošlých hostí a aktuálne ceny ubytovania zobrazíte kliknutím na názov hotela.

300 metrov od šikmej veže je situované menšie penziónové zariadenie Casa San Tommaso. V okolí sú rôzne reštaurácie, kaviarne a obchody. Ochotný personál vie zorganizovať prehliadku námestia so sprievodcom. Parkovanie je spoplatnené, Wi-Fi pripojenie na internet je však zdarma. Súčasťou klimatizovaných izieb je TV, kúpeľňa so sušičom vlasov a chladnička. Dostupnosť a aktuálne ceny zobrazíte kliknutím na názov zariadenia.

leaning-tower-of-pisa-3-1419200-m

Objednať ubytovanie v Pise!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *