Oslo

Publikované máj 6, 2013 v kategórii Nórsko

Oslo

Príjemné a vyspelé hlavné mesto Nórska, obklopené fjordom a lesmi. Je síce veľmi rozsiahle, počtom obyvateľov sa však radí medzi menšie hlavné mestá v Európe.

Návštevníkov pohltí príjemná atmosféra, ktorú dotvára miestna očarujúca a veľmi čistá príroda. Ak budete mať dostatok času, nenechajte si ujsť miestne hory a fjordy.

Určite neoľutujete pohľad na miestne hrady a pevnosti. Koncom 13. storočia bola postavená pevnosť Akershus. Oslo bolo viackrát zničené požiarom, po požiari v roku 1624 sa ho vtedajší kráľ Christian IV. rozhodol nanovo postaviť práve pri tejto pevnosti. Nieslo názov Christiania. Názov Oslo bol obnovený až v roku 1925.

Viacero významných pamiatok bolo postavených počas 19. storočia – Kráľovský palác, sídlo parlamentu Storting, univerzita, Národné divadlo.

Ak toho chcete veľa vidieť a zároveň ušetriť, oplatí sa kúpa karty Oslo Pass – oprávňuje Vás ku vstupu do takmer všetkých múzeí v meste, takisto k cestovaniu v mestskej doprave zdarma a k bezplatnému parkovaniu na mestských parkoviskách. Súčasťou sú aj zľavy v miestnych obchodoch, reštauráciách a hoteloch.

Kartu Oslo Pass zakúpite v turistických centrách, hoteloch, ponúkajú ju aj väčšie obchody. Jej platnosť je od 24 po 72 hodín, cena za deň je v prepočte približne 25€ – niekoľkonásobne menej ako v ostatných škandinávskych metropolách.

Promo video o Osle

Najbližšie letisko Gardermoen sa nachádza až vo vzdialenosti cca 50 km od centra mesta, je druhým najväčším letiskom v Škandinávii. Z letiska sa na hlavnú stanicu v Osle dostanete napríklad autobusmi SAS Airport Bus (cesta trvá 40 minút, premávajú počas celého dňa aj noci). Ďalšou možnosťou je preprava vlakom Flytoget (20 minút), prípadne taxíkom. V prípade potreby nájdete na letisku aj niekoľko požičovní áut.

Kvalita hotelov v Osle je na vysokej úrovni, pripravte sa teda aj na vyššie ceny. Dobrými recenziami od návštevníkov sa môže chváliť Thon Hotel Europa. 3 hviezdičky, poloha v centre mesta. V blízkosti je stanica metra a Národné divadlo. Kráľovský palác je vo vzdialenosti 5 minút chôdze. Bezplatné Wi-Fi pripojenie, veľmi dobré raňajky v cene. Niektorí zákazníci sa vo svojich hodnoteniach sťažovali na postele. Cena dvojlôžkovej izby od 183€/noc.

Ponuky lacného ubytovania v Osle nájdete prevažne v miestnych hosteloch. Ich hodnotenia nie sú veľmi pozitívne, ak však chcete nižšiu cenu, treba sa uskromniť. Izbu pre dvoch od 50€ nájdete v zariadení Oslo Hotel Apartments – Hostel. 3 hviezdičky, poloha vo štvrti Kampen vo východnej časti mesta. Súčasťou izieb je TV s plochou obrazovkou, väčšina izieb má vlastnú kúpeľňu. Stanica metra Tøyen je vzdialená len niekoľko desiatok metrov. Spoplatnený internet, uteráky a posteľná bielizeň tiež. Postele sú zachovalé a vŕzgajú. Chýba klimatizácia.

V Osle nájdete aj niekoľko päťhviezdičkových hotelov, najviac odporúčaným je Lysebu Hotel a Hotel Continental v centre mesta. Na pobyt v týchto hoteloch si pripravte minimálne 200€/noc.

Pri letisku Gardermoen sa nachádza Park Inn by Radisson Oslo Airport. 4 hviezdičky, ideálna voľba na ubytovanie v blízkosti letiska. 4 hviezdičky, moderná štýlová budova. Okrem iného v ňom nájdete napríklad moderne vybavenú posilňovňu. Izby sú odhlučnené, takže sa určite nemusíte báť rušivých zvukov lietadiel. Izby sú klimatizované, extra veľké postele pre maximálne pohodlie, oddýchnúť si môžete pri káblovej televízii, pripojenie na Wi-Fi je zdarma. Raňajky sa podávajú každý deň od 5:00. Za noc zaplatíte od 160€.

O svoje zážitky z mesta a hotelov v Osle sa môžete podeliť nižšie v komentároch.

895521_the_lion_king

Objednať ubytovanie v Osle!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

2 Komentáre

  1. boli sme v osle pocas plavby po skandinavii, velka skoda ze iba jeden jediny den… mesto je krasne, najlepsie si ho vychutnate ak si poziciate bicykel

  2. bývali sme v Bogstad camping, je to ideálne ak hľadáte niečo lacnejšie, Nórsko je drahá krajina a aj ceny ubytka sú tam dosť vysoké

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *