Helsinki

Publikované apr 11, 2013 v kategórii Fínsko

Helsinki

Moderné a veľmi vyspelé mesto. Asi každý vie, že Helsinki sú hlavným mestom Fínska. Vďaka výhodnej polohe pri mori sa môžu pochváliť najväčším prístavom v krajine.

Počasie v Helsinkách je chladné. Osobne som ich navštívil počas okružnej plavby v lete, kedy tu slnko svieti aj 20 hodín denne a priemerná teplota dosahuje úroveň 18°C. V zime je však priemerná teplota pod bodom mrazu a aj počas dňa je väčšinou tma.

Možnosti štúdia v Helsinkách ponúka 8 rôznych univerzít, najznámejšou je Helsinská univerzita. Často sem cestujú aj zahraniční študenti na výmenné pobyty.

Ak sa sem plánujete dostať letecky, s najvyššou pravdepodobnosťou pristanete na letisku Helsinki-Vantaa, ktoré sa nachádza 20 kilometrov od centra mesta.

Aj keď sú Helsinki relatívne mladé mesto (za dátum vzniku sa považuje rok 1550), nájdete tu veľa zaujímavých turistických atrakcií a miest, ktorý by návštevník určite nemal vynechať. Počas mojej návštevy mesta som sa rozhodol pozrieť sa na luteránsku katedrálu Tuomiokirkko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak ako aj v ostatných vyspelých škandinávskych mestách, aj tu radšej počítajte s vyššou cenou za ubytovanie. Hotelov je tu dosť, cez rezervačný systém si ich môžete booknuť niekoľko desiatok. Dôkazom vyspelosti mesta je fakt, že tu len ťažko nájdete hotel, ktorý by mal na internete negatívne recenzie. Drvivá väčšina ubytovacích zariadení si tu drží vysokú kvalitu.

Jedným z odporúčaných hotelov je napríklad Best Western Premier Hotel Katajanokka. Výnimočnej atmosfére tohto štvorhviezdičkového hotela značnou mierou prispieva aj fakt, že sídli v prestavanom väzení z roku 1837. Nemusíte sa však obávať, interiér pôsobí moderne a elegantne, izby sú takisto kvalitne vybavené. Atmosféru dotvárajú taktiež zamrežované okna a murované steny v hotelovej reštaurácii Jailbird. Pre hostí sa ponúka bezplatný vstup do sauny počas víkendov, kedykoľvek môžete navštíviť aj hotelovú posilňovňu. Úžasné využitie starej budovy väzenia – aj v tom podľa mňa spočíva vyspelosť obyvateľov Škandinávie. Izby príjemné a dostatočne veľké. Poloha trochu mimo centra, dostanete sa tam do desiatich minút chôdze. Za noc vo väzení si zaplatíte od 130€ pre 2 osoby (raňajky sú v cene). Lákavé, nie? Odporúčame.

Promo video o Helsinkách

Chcete radšej lacné ubytovanie v Helsinkách? Nájdete ho napríklad v modernom hosteli Eurohostel na ostrove Katajanokka. Izby majú spoločné sociálne zariadenie a kuchynku na každom poschodí. Lístky na mestskú dopravu si môžete zakúpiť kedykoľvek na recepcii. Nevýhodou je spoplatnené Wi-Fi (5€/deň), za parkovacie miesto si zaplatíte taktiež. Prevažujú kladné hodnotenia od návštevníkov. Za dvojlôžkovú izbu zaplatíte od 54€/noc.

Náročnejších turistov uspokoja päťhviezdičkové hotely. Na pobreží v príjemnej prírodnej oblasti sa nachádza pobočka hotela známeho hotelového reťazca – Hilton Helsinki Kalastajatorppa. Prvotriedny hotel, veľmi pozitívne hodnotenia. Do centra mesta sa dostanete za 10 minút, najbližšia zastávka električky je vzdialená pár stoviek metrov. Súčasťou je moderná posilňovňa, sauny, bazén alebo dokonca aj súkromná pláž hotela. Bezplatné Wi-Fi vo verejných priestoroch (na izbách spoplatnené) a taktiež parkovanie zdarma. Izba pre 2 osoby zvykne stáť od 175€ (raňajky v cene).

Hilton má jeden zo svojich hotelov aj priamo pri letisku Helsinki-Vantaa. Má o hviezdičku menej ako hotel spomenutý vyššie, paradoxne je však drahší – za noc pre dvoch zaplatíte 184€. Taktiež je návštevníkmi veľmi odporúčaný.

Ceny za ubytovanie v Helsinkách sa vo všeobecnosti pohybujú na úrovni vyššej než je európsky priemer. Prajeme veľa šťastia pri výbere dobrého hotela a nezabudnite sa s Vašimi skúsenosťami podeliť nižšie v komentároch.

1044206082ca8ebafa0f69b153076b58

Objednať ubytovanie v Helsinkách!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

2 Komentáre

  1. nema niekto skusenosti s kartou helsinki card? stoji 38e/den resp 58e na 3 dni, pre deti zhruba polovica… doprava zdarma a vstupy zdarma do miestnych muzei… ide nas viacero tak je to dost penazi, oplati sa to?

    • idete aj s deťmi? lebo tie určite nebude baviť behať celý deň po pamiatkach atď… ale ak idete dospelí a ste skupina turistov tak sa určite oplatí, v každom meste si kupujeme takéto „karty“ a vždy sme spokojní

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *