Bruggy – turistický klenot Belgicka

Publikované okt 15, 2013 v kategórii Belgicko

Bruggy – turistický klenot Belgicka

Nádherné prostredie belgického historického mesta Bruggy sa stalo dejiskom (a predlohou) rôznych filmov. Aj ja som prvýkrát (v detstve) o Bruggách počul vďaka filmu.

Spoznať Bruggy Vám však neumožní žiadny film ani cestopis. Musíte sem skrátka prísť a pocítiť tú neopísateľnú atmosféru na vlastnej koži.

Ako sa sem dostať?

Mesto sa nachádza 90 km od Bruselu v provincii Západné Flámsko. Pár desiatok kilometrov od Bruselu je letisko Charleroi. Ak sa sem chcete dostať letecky, s najväčšou pravdepodobnosťou pristanete práve tu.

Toto letisko je totiž využívané prevažne nízkonákladovými aerolíniami. Spiatočná letenka sa dá rezervovať už za niekoľko desiatok eur (pri rezervácii v dostatočnom predstihu), vlak do Brugg stojí už od 13€ (jednosmerný lístok) a cesta trvá niečo vyše hodinu. Lístky na vlak si môžete rezervovať vopred cez stránku dopravcu belgianrail.

Turistické atrakcie a pamiatky v Bruggách

Na otázku „čo sa oplatí vidieť v Bruggách?“ sa odpovedá skutočne veľmi ťažko. Je toho totiž veľmi veľa a len ťažko sa to dá zhrnúť do niekoľkých viet.

Bruggy majú veľmi bohatú históriu. Prvá osada sa na ich území vytvorila pravdepodobne zhruba 2000 rokov dozadu, dnešný názov sa začal používať už od 9. storočia. Je odvodený od slova „bryggja“, čo v preklade znamená „prístavné mólo.

Už od stredoveku sa tu totiž nachádzal námorný prístav. V článkoch o Bruggách často nájdete aj otrepanú prezývku „Benátky severu“. Celé mesto je pospájané sieťou kanálov, po ktorých je možné plaviť sa na člnoch. Podobne ako v Benátkach, aj v Bruggách je takáto plavba obľúbená najmä medzi turistami. Vďaka kanálom sú Bruggy spojené aj s mestami Hent, Zeebrugge a Ostende.

Zaujímavé pamiatky v Bruggách

Väčšinu návštevníkov lákajú miestne pamiatky. Tie je možné obdivovať najmä v historickom centre mesta, ktoré je naozaj krásne. Mnohým sa zdá, že táto časť mesta skrátka „nestarne“ a už niekoľko storočí si udržiava pôvodnú stredovekú podobu. Tvoria ho hlavne rôzne gotické pamätihodnosti. Od roku 2000 je zapísané na zozname UNESCO.

Jedným zo symbolov mesta je Prašná brána z roku 1398. Hneď vedľa nej je kláštor Begijnhof (1245). V dnešnej dobe tu žijú benediktínky, turistom je sprístupnené napríklad múzeum v areáli. Krásny výhľad sa Vám môže naskytnúť z najvyššej budovy v meste, ktorou je veža kostola Notre-Dame (približne 120 metrov). Kostol sa oplatí navštíviť, sú v ňom vystavené rôzne významné diela, akým je napríklad Michelangelova „Madona s dieťaťom“.

Rybí trh (Vishmarkt)

Rybí trh v Bruggách môžete navštíviť od utorka od soboty, hlavne v popoludňajších hodinách. Regionálnou špecialitou sú hlavne surové slede, ktoré niektorí dokonca prirovnávajú k sushi. Zaujímavosťou je, že práve rybolov bol kedysi hlavným zdrojom obživy miestnych obyvateľov.

Tipy na hotely

Obrovský záujem turistov uspokojujú stovky miestnych ubytovacích zariadení. Veľká časť z nich sa dá pohodlne vopred rezervovať cez online rezervačné systémy.

Ak hľadáte lacné ubytovanie v Bruggách, zvoľte napríklad ibis budget Brugge Centrum Station. Tento jednohviezdičkový hotel s tisíckami pozitívnych hodnotení sa nachádza na okraji mesta, hneď pri železničnej stanici. Vďaka veľmi dobrému napojeniu na verejnú dopravu sa tak do centra mesta dostanete veľmi jednoducho. Hostia môžu využiť aj bezplatnú kyvadlovú dopravu. Izby sú jednoduché, moderné a klimatizované. Ich súčasťou je vlastná kúpeľňa a TV. V celom areáli je bezplatné Wi-Fi, parkovanie a raňajky sú spoplatnené. Noc pre dvoch stojí od 59€.

Pozitívne ohlasy má aj dvojhviezdičkový Hotel Asiris. Jeho najväčšou prednosťou je výhodná cena a perfektná poloha. Nachádza sa totiž priamo v historickom centre mesta, vďaka čomu je väčšina turistických atrakcií v pohodlnej pešej dostupnosti. Nevýhodou hotelov v historických centrách býva fakt, že ich izby sú pomerne malé – rovnako je to aj v tomto prípade. Samozrejmou súčasťou izieb je však kúpeľňa s vaňou a TV s plochou obrazovkou. Bezplatné Wi-Fi, v blízkosti sa nachádza aj bezplatné verejné parkovisko. Noc v dvojlôžkovej izbe stojí od 68€.

brugge-1142000-m

Objednať ubytovanie v Bruggách!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *