Žabljak je najvyššie položeným mestom Balkánu

Publikované jan 11, 2016 v kategórii Čierna Hora

Žabljak je najvyššie položeným mestom Balkánu

Malé čiernohorské mesto Žabljak je situované v severnej časti krajiny v horskom prostredí, pýši sa najvyššou nadmorskou výškou na celom Balkáne (1456 metrov nad morom). Leží uprostred pohoria Durmitor.

Ešte nedávno bol len malou neznámou osadou, po 2. svetovej vojne bol navyše dosť zničený. Dnes sa tu rozvíja cestovný ruch. V zime je v prevádzke lyžiarske stredisko, v lete láka napríklad turistika a horolezectvo.

Tipy na atrakcie

Názov Žabljak dostalo miestne územie v roku 1870, kedy bola okrem iného postavená aj škola a kostol. Väčšina starších stavieb sa z dôvodu vojen nezachovala, medzi výnimky patrí napríklad kostol sv. Preobraženje z roku 1862. Bol postavený ako pamiatka na počesť víťazstva Čiernohorského kniežatstva nad Osmanskou ríšou. Za zaujímavými stavbami sa treba vydať do vyššej nadmorskej výšky, kde medzi čiernymi borovicami nájdete kamenné domčeky. Ešte vyššie sú pastviny, pastieri spolu s rodinami žili vo vysokých drevených búdach.

Letné teploty sú príjemné, prší len veľmi ojedinele. Slnko sprevádzka príjemný vánok. V zime sa môžete tešiť na veľkú snehovú nádielku.

Najväčšiu pozornosť pútajú prírodné krásy, Žabljak sa rozkladá na okraji národného parku. O jeho kvalitách svedčí i fakt, že je súčasťou zoznamu UNESCO. Určite sa oplatí vidieť napríklad kaňon rieky Tara, ktorý je najhlbším v Európe a druhým najhlbším na svete (hneď po kaňone rieky Colorado). V istom mieste spája jednotlivé brehy unikátny most, ktorý bol svojho času najdlhší na svete (370 metrov). Durmitor je domovom pre 18 ľadovcových jazier, najznámejšie je neďaleké Crno jezero.

Najlepšie ubytovanie za super ceny

Zohnať nocľah v Žabljaku nie je žiadny veľký problém, ponuku ubytovania tvoria hlavne apartmány za príjemné ceny. 400 metrov od centra leží zariadenie Šepić Accommodation, ktoré obklopuje záhrada s grilom. Neďaleko je obchod s potravinami, reštaurácia, bar, autobusová stanica a trh. Samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi a parkovanie. Nízke ceny, veľmi pozitívne ohlasy. Vybrať si môžete medzi klasickými izbami a apartmánmi. Tie sú útulne zariadené, ich súčasťou je kuchynka i kúpeľňa. Fotky a aktuálne možnosti rezervácie zobrazíte po kliknutí na názov zariadenia.

Krásy prírody na videu

Veľmi obľúbeným miestom na nocľah je i Žabljak City Center Apartments v centre mesta. K dispozícii je gril, slnečná terasa, požičovňa lyží a bicyklov. Ochotný personál pravidelne organizuje rôzne akcie – lyžovanie, rafting, výlety. V celom areáli je bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet, samozrejmosťou je aj súkromné parkovisko pre ubytovaných hostí. Apartmány sú priestranné a klimatizované. Všetky majú balkón, TV s plochou obrazovkou, kúpeľňu s vaňou, kúrenie a kuchynku s jedálenským kútom. Po kliknutí na názov apartmánov sa zobrazia aktuálne ceny nocľahu.

red-and-green-boats-1340046-m

Objednať ubytovanie v Žabljaku!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *