Pamiatky, perníky a Kopernik – vitajte v Toruni

Publikované aug 3, 2014 v kategórii Poľsko

Pamiatky, perníky a Kopernik – vitajte v Toruni

Poľský Toruň by mohol byť zaujímavým tipom na výlet počas predĺženého víkendu. To však kvôli vzdialenej polohe v severnej časti krajiny nepripadá pre väčšinu Slovákov do úvahy.

Napriek tomu sa do rodného mesta Mikuláša Kopernika možno niekedy dostanete. Veľkým lákadlom sú pamiatky, historické centrum bolo dokonca zapísané na zozname UNESCO. Toruň je známy aj výrobou perníkov.

Gotyk na dotyk

Mestá s rozvinutým cestovným ruchom si v rámci svojich propagačných kampaní zvyknú voliť rôzne slogany a heslá. Heslo mesta na rieke Visla je „Gotyk na dotyk“. Úzke dláždené uličky sú plné krásnych budov, reprezentujúcich gotickú kultúru. Osobitá atmosféra Vás prenesie v čase o niekoľko storočí dozadu.

Pár príjemných záberov

Čo musíte vidieť?

Toruň získal mestské práva v roku 1233, kedy prosperoval vďaka vyberaniu mýta na Visle. Mnoho významných pamiatok pochádza zo stredovekých čias – napríklad najstaršia radnica v strednej Európe zo 14. storočia.

Prvé perníky sa v Toruni upiekli už v 14. storočí v kláštore sv. Kataríny. Práve kvôli tomu sa dodnes nazývajú „katarzynki“. V júni sa konajú perníkové slávnosti.

Pred radnicou je pomník Kopernika, návštevníci sa radi pozrú aj na jeho rodný dom v gotickom štýle z konca 17. storočia. O popularite tohto svetoznámeho astronóma svedčí aj fakt, že po ňom bola pomenovaná miestna univerzita. Súvisí s ním aj Planetárium, do ktorého ročne zamieria státisíce turistov.

Tu sa oplatí ubytovať

Nocľah za príjemné ceny poskytuje napríklad trojhviezdičkový Hotel Retman, ktorý svojou útulnosťou pripomína skôr penzión. Veľkou prednosťou je poloha v bezprostrednej blízkosti historického centra a rieky. Jeho súčasťou je reštaurácia s tradičnou poľskou kuchyňou, v cene pobytu sú raňajky a samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet. Bohužiaľ chýba parkovisko. Izby sú vybavené vlastnou kúpeľňou a kúrením, nechýba ani TV. Recenzie predchádzajúcich návštevníkov a aktuálne ceny ubytovania si môžete prezrieť po kliknutí na názov zariadenia (odkaz vyššie).

Férové ceny má aj štvorhviezdičkový Hotel Filmar, situovaný v tichej časti mesta (1 km od historického centra). Hostia majú k dispozícii klimatizovanú posilňovňu, fínsku saunu, vírivku a salón krásy. Občerstviť sa môžete v dvoch reštauráciách, večerný drink si vychutnáte v hotelovom bare. Wi-Fi pripojenie je bezplatné, za raňajky a parkovanie si budete musieť priplatiť. V klimatizovaných a elegantne zariadených izbách nájdete TV s plochou obrazovkou, kúpeľňu s vaňou a trezor. Hodnotenia predošlých hostí sú veľmi pozitívne, prečítať si ich môžete po kliknutí na názov hotela.

gothic-town-hall-in-the-city-of-teutonic-order-975084-m

Objednať ubytovanie v Toruni!

Ceny: už od 25 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a rôznych ďalších ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *