Legendárne Pompeje pochované sopkou Vezuv

Publikované jan 31, 2014 v kategórii Taliansko

Legendárne Pompeje pochované sopkou Vezuv

V roku 1594 bola počas stavebných prác náhodne objavená časť mesta, na ktorú svet pred dvoma tisícročiami zabudol. Irónia osudu zabezpečila, že sa na ňu zabudlo opäť. Slávne Pompeje opäť uzreli svetlo sveta až v roku 1748 na príkaz Karola IV, neapolského kráľa.

Pri dnešnej návšteve tohto starodávneho mesta získate pocit cestovania v čase. Historickú atmosféru cítiť na každom kroku, významnosť archeologického nálezu dokazuje zápis Pompejí v zozname UNESCO.

Pochované popoľom

V roku 79 nášho letopočtu mohlo Pompeje obývať okolo 20 000 obyvateľov. Drvivá väčšina nemala ani poňatia o tom, že žijú v blízkosti aktívnej sopky Vezuv. Historici sa domnievajú, že tento fakt mohol byť známy iba hŕstke učencov. Aj tí sa však pravdepodobne nazdávali, že sopka je vyhasnutá a nedokáže spôsobiť žiadne nebezpečenstvo.

Krátke video z mesta

Deň 24. august 79 začal pomerne divne. Bolo cítiť otrasy zeme, zvieratá boli nepokojné, z hlbín zeme bolo počuť hučanie. Z puklín v zemi unikali sírne výpary, voda v studniach vyschla. Pri pohľade na sopku bolo vidieť stúpajúci dym čiernej farby, ktorý neskôr zatienil slnko. Biely deň sa zmenil na čiernu tmu. Sopka sa začala preberať k životu, po jej svahoch začala tiecť láva. Krupobitie skál a jedovaté výpary za sebou zanechali 20 000 obetí. Niektorým sa podarilo ujsť a zachrániť si život, celé mesto však zostalo ležať pod 4 až 6 metrov vysokou vrstvou popoľa.

Najvýznamnejšie pamiatky

Popoľ mesto dokonale zakonzervoval, vďaka čomu si ho dnes môžu turisti naplno užiť. Už po príchode do archeologického komplexu si uvedomíte, že kráčate po 2000 rokov starej kamennej dlažbe. Rozhliadnutím okolo seba si budete môcť vytvoriť obraz života v staroveku. Pôvodné domy, divadlo, kúpele, množstvo rôznych stavieb a fascinujúcich umeleckých diel – sochy, fresky, mozaiky, reliéfy, maľby.

Celý areál je pomerne veľký, nezabudnite si pri vstupe zobrať mapu. Prehliadka Vám pravdepodobne zaberie aspoň niekoľko hodín.

Hlavné fórum sa rozprestiera na dláždenom námestí s rozmermi 38 x 157 metrov. Obdivovať tu môžete rôzne významné stavby, napríklad Jupiterov chrám a Apolónov chrám. Krásne mozaiky môžete vidieť v Dome Vettiocvov (patril dvom miestnym obchodníkom) a Faunov dom (známy je aj vďaka soške tancujúceho rímskeho boha, podľa ktorého bol pomenovaný).

Pompeje a ubytovanie

Ak sa zaujímate o históriu, Pompeje budú pre Vás niečo ako raj. Mnohí sa tu rozhodnú zostať aspoň jednu noc. V blízkosti archeologického komplexu sa nachádza viacero kvalitných ubytovacích zariadení, v ktorých je možné rezervovať ubytovanie za pomerne výhodné ceny.

Tipy na overené zariadenia blízko komplexu

Len 100 metrov od komplexu nájdete zariadenie B&B Elena. Predošlí hostia chvália okrem polohy aj ústretový personál. Všetky recenzie nájdete po kliknutí na názov zariadenia. V cene pobytu sú raňajky (v cene pobytu), ktoré zahŕňajú čerstvé croissanty a domáce zákusky. V pešej dostupnosti sú rôzne kaviarne a reštaurácie. Klimatizované izby sú farebne zariadené, ich súčasťou je balkón alebo terasa s výhľadom na mesto. Nechýba ani kúpeľňa a extra veľká posteľ pre maximálne pohodlný spánok. V celom areáli je dostupné bezplatné Wi-Fi pripojenie aj parkovanie.

Skvelú polohu má aj trojhviezdičkový Hotel Diana, obklopený záhradou s citrónovníkmi a pomarančovníkmi. Každé ráno sa podávajú raňajky v bufetovom štýle (v cene pobytu), samozrejmosťou je Wi-Fi pripojenie na internet a parkovanie na hotelovom parkovisku zdarma. V klimatizovaných izbách nájdete okrem malej kúpeľne aj trezor a TV s plochou obrazovkou. Aktuálne ceny a recenzie predchádzajúcich návštevníkov zobrazíte kliknutím na názov hotela.

pompei-sculpture-274260-m

Objednať ubytovanie v Pompejach!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *