Užitočný sprievodca atrakciami a nocľahom v srbskom Novom Sade

Publikované sep 22, 2015 v kategórii Srbsko

Užitočný sprievodca atrakciami a nocľahom v srbskom Novom Sade

Novi Sad (prípadne po slovensky Nový Sad) je druhým najväčším mestom Srbska a hlavným mestom autonómnej provincie Vojvodina. Tá je známa aj vďaka faktu, že tu žije početná slovenská menšina.

Dôvodom pre vycestovanie do tejto oblasti preto často býva napríklad návšteva vzdialených príbuzných. Uvidíte tu rôzne pamiatky, mesto však poznačilo bombardovanie vzdušnými silami NATO v roku 1999.

Krátky prierez históriou

História mesta siaha do roku 1694, pôvodne bol budovaný ako obchodné mesto. Postupne sa stal hospodárskym, intelektuálnym a kultúrnym centrom a vyslúžil si prezývku „srbské Atény“. Už od nepamäti tu spoločne žili rôzne národy a etniká. Väčšina príslušníkov dnešnej komunity Slovákov sú potomkovia evanjelických vysťahovalcov, ktorí sa tu usídlili v 18. storočí. Okrem spomínaného bombardovania bol Novi Sad dosť poškodený aj v revolučnom roku 1848. Od zmeny režimu zaznamenáva krajina ekonomický vzostup.

Čo treba vidieť?

Mesto leží na brehu Dunaja, mostom je prepojené s podstatne menším Petrovaradinom. Tu sa nachádza známa pevnosť z konca 17. storočia, ktorá slúžila na obranu pred Turkami. Ponúka pekný výhľad na okolie, prípadne môžete navštíviť vnútorné múzeum. Vo večerných hodinách je otvorené planetárium.

Novi Sad priláka ročne stovky tisíc návštevníkov i vďaka festivalom. Koná sa tu najvýznamnejší festival v krajine s názvom EXIT.

V meste je veľký počet kostolov, stojí tu dokonca aj slovenský evanjelický kostol z roku 1886. Niektoré z nich stoja na najznámejšej ulici Zmaj Jovova, kde okrem nich môžete vidieť aj ďalšie historické stavby. Je súčasťou námestia Trg Slobode, kde sa nachádza pekná klasicistická budova radnice a rímskokatolícky kostol Panny Márie. Na Zmaj Jovova nadväzuje rovnako živá Dunajská ulica, ktorá vedie ku Dunajskému parku – vhodné miesto na výlet, ideálne na príjemný relax v prírodnom prostredí. Odtiaľ sa ľahko dostanete k piesočnatému Štrandu, ktorý je podľa mnohých názorov najkrajšou plážou na brehoch Dunaja. V lete sa tu konajú rôzne kultúrne akcie.

Tipy na najlepší nocľah

Zohnať ubytovanie v Novom Sade nie je žiadna ťažká úloha, vybrať si môžete spomedzi množstva ubytovacích zariadení, či už hotelov alebo penziónov a apartmánov. Skvelé ohlasy a nízke ceny má Hotel Ile De France, situovaný v pokojnej časti mesta (15 minút chôdze od centra). V okolí sú rôzne bary, reštaurácie a kaviarne. V cene pobytu sú zahrnuté raňajky, samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet i súkromné parkovisko. Predošlí hostia veľmi chvália príjemné prostredie s dobrou atmosférou, snaživý personál, čistotu a úžasné raňajky. Odporúčam kliknúť na názov hotela a prečítať si všetky hodnotenia. Všetky ubytovacie jednotky sú priestranné a klimatizované. Povinnou výbavou je balkón, TV, kúpeľňa s vaňou a chladnička.

Mesto v pohybe

Výbornou voľbou sú aj dvojhviezdičkové apartmány Apartments & Accommodation Stojic, ktoré obklopuje pekná záhrada so slnečnou terasou a grilom. Hostia majú k dispozícii biznis centrum s PC, fax, biliard a práčovňu. Vo vzdialenosti 500 metrov je hlavná vlaková stanica, kongresové centrum je vzdialené 1 km a pevnosť 2 km. V blízkom okolí nájdete poštu, supermarket, bankomat a kaviareň. Raňajky sú v cene pobytu, bezplatne je dostupné i parkovisko (v uzavretom a zabezpečenom areáli zariadenia) a pripojenie na internet. Všetky ubytovacie jednotky sú klimatizované, ich súčasťou je TV s plochou obrazovkou a kúpeľňa s vaňou. Apartmány majú i plne vybavenú kuchynku s jedálenským kútom. Predošlí návštevníci sú so zariadením veľmi spokojní – chvália čistotu, pohodlie, milých majiteľov, skvelé raňajky a polohu (ideálna najmä pri cestovaní autom). Aktuálne ceny nocľahu a fotky si neváhajte zobraziť kliknutím na názov apartmánov.

Ďalšie tipy

Môže sa stať, že Vám vyššie uvedené zariadenia nebudú vyhovovať, prípadne budú kvôli svojej popularite vypredané. Nižšie pripájame odkazy na ďalšie zariadenia, ktoré majú pozitívne recenzie od hostí zo Slovenska:

Hotel Sole Mio
Boutique Hotel Arta
Planeta Inn
Hotel Master
Hotel Centar

old-window-1014534-m

Objednať ubytovanie v Novom Sade!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *