Pútnické miesto a čarovné vianočné trhy v Mariazell

Publikované sep 6, 2014 v kategórii Rakúsko

Pútnické miesto a čarovné vianočné trhy v Mariazell

Štajerské mestečko Mariazell je najznámejším pútnickým miestom v Rakúsku. Dôvodom je fakt, že sa tu nachádza jedna z najvýznamnejších mariánskych svätyní v Európe. V miestnej bazilike je vyhľadávaná soška Panny Márie.

V posledných rokoch sa začína obnovovať tradícia dlhých peších pútí do Mariazell. Množstvo turistov zo širokého okolia sem cestuje aj v adventnom období, kedy sa konajú vianočné trhy. Mestečko má aj lyžiarske stredisko.

Legenda a vznik mesta

V súvislosti so vznikom a históriou Mariazell existuje viacero legiend. Podľa jednej sem bol v roku 1157 vyslaný mních Magnus za účelom dbania o duchovnú starostlivosť miestnych ľudí. Opát kláštora mu dal pred cestou sochu Panny Márie. Do cesty mu však spadla obrovská skala (cez ktorú nemohol prejsť) a ustarostený Magnus sa začal k soche modliť. Skala sa rozštiepila a mních mohol pokračovať v ceste. Po príchode položil sochu na peň, nad ktorým postavil kaplnku (celu). Tým sa dostávame k dnešnému názvu Mariazell, ktorý znamená „Mária v cele“.

Miestne atrakcie

Malú kaplnku nahradila veľká bazilika, nachádzajúca sa v centre mesta. Exteriér je nenápadný, vo vnútri však môžete obdivovať bohatú výzdobu. Je tu samozrejme aj socha, ktorej prischla prezývka Magna Mater Austriae (Veľká matka Rakúska). Má približne 48 cm a je vyrezávaná z lipového dreva. Je oblečená v krásnych šatách, ktoré sa však dva krát ročne vyzliekajú (8.9. a 21.12.).

Pozornosť púta aj pokladnica, kde sa nachádzajú dary od pútnikov. Za zmienku rozhodne stojí dar kráľa Ľudovíta z Anjou, ktorý venoval obraz Madony. Zahanbiť sa nenechala ani slávna Mária Terézia, ktorá venovala vzácny zdobený oltár. Na poschodí baziliky sú stovky ďalších obrazov.

Vianočné trhy v Mariazell

Nepatríte medzi veriacich pútnikov? Nevadí. Veľa návštevníkov priláka do Mariazell čarovná adventná atmosféra. Všade rozvoniavajú známe mariazellské medové perníčky, ktoré tu vyrába rodina Pirker. Počas Vianoc si môžete perníkové kráľovstvo prezrieť na vlastné oči, hodinová prehliadka stojí okolo 4€.

Veľkou atrakciou je hlavné námestie s adventným vencom, ktorý je najväčším v Rakúsku. V poobedných hodinách sa tu koná aj tzv. Krampuslauf. Ide o divoký beh čertov v maskách a v alegorických vozoch. Trvá približne 30-45 minút, čerti vytvárajú strašidelnú atmosféru.

Pochod čertov

Overené hotely

Pozitívne ohlasy má trojhviezdičkový Hotel Himmelreich v centre Mariazell, situovaný len niekoľko krokov od kostola a ďalších atrakcií. K dispozícii je záhrada, reštaurácia a detské ihrisko. Hostia môžu využiť aj požičovňu elektrických bicyklov, školu potápania pri blízkom jazere Erlaufee a bezplatný skibus, ktorý premáva do blízkeho lyžiarskeho areálu (500 metrov). V cene pobytu sú raňajky (za príplatok aj polpenzia alebo plná penzia), samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi aj parkovanie. Z priestranných izieb si môžete vychutnať výhľad na mesto. Ich súčasťou je aj TV, kúpeľňa a kúrenie. Aktuálne možnosti ubytovania si môžete prezrieť kliknutím na názov hotela.

Ďalšou možnosťou je Hotel Drei Hasen. Nájdete ho v centre mesta, už niekoľko generácii ho prevádzkuje rovnaká rodina. V blízkom okolí je bazilika a lanovka. Vo výbornej hotelovej reštaurácii si vychutnáte rôzne pokrmy z rýb a diviny, k dispozícii je aj sauna a knižnica. Súčasťou areálu je moderné kongresové centrum. Raňajky sú zahrnuté v cene pobytu, nechýba ani bezplatné Wi-Fi pripojenie a súkromné parkovisko pre ubytovaných hostí. Útulné izby majú vlastnú kúpeľňu, nechýba ani TV. Recenzie predchádzajúcich návštevníkov a aktuálne ceny ubytovania si neváhajte prezrieť kliknutím na predošlý odkaz.

mariazell

Objednať ubytovanie v Mariazell!

Ceny: už od 25 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a rôznych ďalších ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *