Debrecín – lákadlom sú hlavne kúpele

Publikované sep 9, 2013 v kategórii Maďarsko

Debrecín – lákadlom sú hlavne kúpele

Druhé najväčšie mesto v Maďarsku, nachádzajúce sa vo východnej časti krajiny. Debrecín (v maďarčine Debrecen) je historickým, kultúrnym a hospodárskym centrom krajiny.

Poloha krajiny sa môže na prvý pohľad zdať dosť nevýhodná. Nenachádza sa tu žiadne pohorie, rieka, dokonca ani potok. Výhodou je však blízkosť hraníc s Rumunskom a Ukrajinou, čím sa z Debrecínu stáva dôležitý dopravný uzol. Vďaka polohe v rovinatej Veľkej dunajskej kotline má aj úrodné pôdy. Práve vďaka nim má pravdepodobne aj svoj dnešný názov. Pravdepodobne je slovanského pôvodu a znie „dobre zliem“, čiže dobrá zem.

Pamiatky v Debrecíne

Velký kalvínsky kostol je najvýznamnejšou pamätihodnosťou a dominantou mesta. Veľká časť maďarského obyvateľstva má kalvínske vierovyznanie. Postavený bol začiatkom 19. storočia, zmestí sa sem až 5000 veriacich. V roku 1849 sa tu písali dejiny, keď vodca maďarskej revolúcie Ľudovít Košut vyhlásil nezávislosť Uhorska.

Kúpele

Debrecín je aj kúpeľným mestom. V rekreačnej zóne Veľký les sa nachádzajú termálne kúpele s názvom Aqauticum. Návštevníkov sem láka množstvo atrakcií – bazény s vlnobitím, tobogány, jaskynné kúpele, alebo napríklad saunový svet.  Viac info nájdete na oficiálnych stránkach.

Video z Aquaticumu

Liečivá voda v tomto tropickom vodnom svete dosahuje pri vyvieraní až 63 °C. Zaujímavosťou je, že personál dopestuje každý rok v interiéri Aquaticumu banány.

Národný park Hortobágy

Ak budete mať čas, nenechajte si ujsť návštevu najväčšieho a najstaršieho národného parku v Maďarsku. Od Debrecínu je vzdialený len pár kilometrov. Žije tu viacero živočíchov, ktoré patria medzi ohrozené druhy. Veľkú časť tvoria vtáky (vyše 300 druhov), napríklad sokol kobcovitý a orol kráľovský. Hortobágy sú od roku 1999 zapísané na zozname UNESCO.

Tipy na ubytovanie

Debrecín má desiatky ubytovacích zariadení, v ktorých si môžete rezervovať pobyt za veľmi výhodné ceny. Osobne veľmi rád využívam rezervačné systémy, nakoľko si v nich môžem zoradiť všetky miestne hotely podľa hodnotení od predošlých hostí.

Medzi najlepšie hodnotené hotely patrí trojhviezdičkový Centrum Hotel. Nájdete ho priamo v historickom centre mesta. Vďaka vynikajúcej polohe sú viaceré pamiatky a turistické atrakcie v pešej dostupnosti, v blízkosti je napríklad spomínaný kostol. Súčasťou priestranných a klimatizovaných izieb je vlastná kúpeľňa, TV s plochou obrazovkou a balkón. Bezplatné Wi-Fi pripojenie a parkovanie, raňajky sú v cene pobytu. Izba pre troch (dvaja dospelí a dieťa) stojí už od 62€. Odporúčame.

Lacné ubytovanie v Debrecíne nájdete v penzióne Péterfia Panzió. Nachádza sa v centre mesta, 400 metrov od kostola. Pozitívne ohlasy hostí. Izby sú vybavené kúpeľňou a chladničkou, nachádza sa tu aj TV. Dobré napojenie na verejnú dopravu, v blízkosti sa nachádza zastávka autobusu aj električky. Bezplatné Wi-Fi aj parkovanie, raňajky sú spoplatnené. Izba pre troch (dvaja dospelí s dieťaťom) sa dá rezervovať už od 32€.

tower-296433-m

Objednať ubytovanie v Debrecíne!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *