Tipy pred pobytom v Božave

Publikované mar 30, 2014 v kategórii Chorvátsko

Tipy pred pobytom v Božave

Malá rybárska obec Božava sa nachádza v najsevernejšej časti ostrova Dugi otok. Trvalý pobyt tu má menej ako 200 obyvateľov, počas letnej sezóny ich niekoľkonásobne prevyšuje počet turistov.

Tí sem cestujú za pokojnou dovolenkou a príjemnými plážami. Božava má jachtársky prístav a výborné podmienky na potápanie. Je vhodná na výlety do okolia, v blízkosti je napríklad národný park Kornati a krásna zátoka Telaščica.

História a pamiatky

Územie dnešnej Božavy bolo osídlené už v 9. storočí, čím sa vysvetľuje jej starobylý vzhľad. Z tohto obdobia pochádza napríklad kostol sv. Mikuláša, ktorý sa zachoval vo svojej pôvodnej podobe. Na blízkom polostrovčeku Nediljino môžete obdivovať kostolík sv. Nedele. V blízkosti obce sú aj ďalšie rôzne sakrálne pamiatky, prevažne menšie kostoly. Pri niektorých starých domoch sa zachovali aj zbytky opevnení, ktoré ich chránili pred nájazdmi pirátov.

Kde sa kúpať?

Každého dovolenkára láka predovšetkým Jadranské more a príjemné pláže. Pláže v Božane sú prevažne skalnaté, obklopuje ich vegetácia (borovicové lesy). Na niektorých miestach sú doplnené betónové plošiny pre opaľovanie.

Pieseň o Božave

Veľmi vyhľadávaná je pláž v zátoke Sakarun na západe ostrova, ktorá je od obce vzdialená približne 2 km. Počas sezóny sa sem môžete zviezť turistickým vláčikom, ktorý pravidelne premáva medzi plážou a Božavou. Pláž je pomerne dlhá, tvoria ju kamienky a piesočnaté dno. More má príjemnú modrozelenú farbu, vstup do mora je veľmi pozvoľný. Aj vo vzdialenosti 400 metrov od brehu budete mať vodu len po pás! Je vhodná aj pre deti a neplavcov. Na drink môžete zájsť do plážového baru.

Overený hotel a apartmán

Pre svoje ubytovanie v Božave môžete zvoliť apartmány, alebo si vybrať spomedzi niekoľkých hotelov. Pozitívne ohlasy má napríklad trojhviezdičkový Hotel Lavanda, situovaný len niekoľko metrov od svojej súkromnej skalnatej pláže. V hotelovej reštaurácii môžete ochutnať tradičné regionálne pokrmy s chutnými dalmátskymi vínami. V lete sa podávajú na terase s výhľadom na more. V cene pobytu je polpenzia, hostia majú k dispozícii bezplatné parkovisko. Nevýhodou je chýbajúce Wi-Fi pripojenie. Klimatizované izby sú vybavené vlastným balkónom a kúpeľňou, nechýba ani TV. Aktuálne ceny a možnosti rezervácie si môžete prezrieť po kliknutí na názov hotela.

Celkom pozitívne ohlasy má trojhviezdičkové zariadenie Apartments Olivera. Nájdete ho v centre Božavy, len 50 metrov od pobrežia. V blízkom okolí sú aj rôzne reštaurácie, obchod s potravinami, skalnatá pláž, tenisové kurty a posilňovňa. Spomínaná pláž Sakarun je vo vzdialenosti 5 km, počas sezóny sem však každých 30 minút premáva kyvadlová doprava. V cene pobytu je bezplatné parkovanie, apartmánom však bohužiaľ chýba Wi-Fi pripojenie. Priestranné apartmány majú terasu s výhľadom na more, samozrejmou súčasťou je aj obývačka s LCD TV, kúpeľňa s vaňou a kuchyňa. Aktuálne ceny ubytovania si zobrazíte kliknutím na názov apartmánov.

0000983970_l_0_a6kfgh

Objednať ubytovanie v Božave!

Ceny: už od 25 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a rôznych ďalších ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *