Wieliczka – „soľný poklad Poľska“

Publikované júl 30, 2014 v kategórii Poľsko

Wieliczka – „soľný poklad Poľska“

Popri pobyte v známom poľskom Krakove sa množstvo turistov zastaví v neďalekom meste Wieliczka (12 km). Cestujú sem aj Slováci, obe mestá som navštívil v rámci školskej exkurzie pred niekoľkými rokmi.

Samotná Wieliczka nepúta veľkú pozornosť, v jej blízkosti je však svetový unikát. Turistická atrakcia v podobe soľnej bane (jedna z najstarších na svete) ročne priláka viac ako milión návštevníkov.

Soľná baňa na zozname UNESCO

Tradícia ťažby soli siaha do 13. storočia, baňa fungovala až do roku 2007 (ukončená kvôli nedostatku soli a vysokým nákladom). Dnes je otvorená širokej verejnosti. Podzemné labyrinty majú dĺžku takmer 300 km, turisti však môžu vidieť „iba“ 3,5 km dlhú trasu. Interiér je tvorený soľnou výzdobou, vidieť tu môžete viaceré sochy, galérie a kaplnku (vytesali ju baníci). Dokonca aj kryštály v lustroch sú vytvorené zo soľnej skaly. Okrem toho tu nájdete aj podzemné jazero a expozíciu dejín soľného baníctva.

Podľa informácii na oficiálnom webe stojí vstupné pre cudzinca až 75 zlotých (takmer 18€). Ostatné stránky uvádzajú podstatne nižšiu sumu, je však možné že sa vstupné zvýšilo (nepodarilo sa overiť). Vonku sa predávajú lístky s tzv. audio guide. Odporúčame kúpu lacnejších lístkov so sprievodcom (vnútri).

Z Krakova (autobusová stanica a iné miesta) sem jazdí MHD. Jazda trvá približne 20 minút a stojí 2-3 zloté (lístok kúpite v stánku alebo v automate vo vnútri autobusu). Samotná baňa sa nachádza poriadne hlboko. Tvorí ju 9 poschodí, prvé je v hĺbke 64 metrov a posledné je 327 metrov hlboko. Cestou dolu budete musieť zísť stovky schodov, trasa je však prispôsobená aj pre invalidov. Okrem spomínaných atrakcií s najväčšou pravdepodobnosťou uvidíte aj podzemné kino, v ktorom sa premieta film Slaná chuť bane. Exkurzia trvá vyše 2 hodiny. Baňa je špeciálna aj vďaka svojej mikroklíme, ktorá veľmi pozitívne vplýva na dýchacie a kožné ochorenia (je tu aj rehabilitačné a wellness stredisko). Počas prehliadky budete možno musieť navštíviť záchody – sú najhlbšie položenými záchodmi na svete.

Wieliczka na videu

Tipy na výhodné ubytovanie

Výborné ohlasy a férové ceny má EkoMotel Na Wierzynka, ktorý je situovaný zhruba 1 km od bane. Hostia majú k dispozícii malé kúpele (vírivka, sauna, vonkajší bazén) a posilňovňu. Toto ubytovacie zariadenie je však výnimočné z iného dôvodu – využíva iba obnoviteľné zdroje energie, ktoré vytvárajú blízke solárne a veterné elektrárne. Hostia majú k dispozícii aj priestrannú záhradu a požičovňu bicyklov, v okolí je množstvo možností na športové vyžitie. Miestna reštaurácia pripravuje najmä poľské špeciality a diétne pokrmy z čerstvých surovín, návštevníci môžu využívať aj gril. Príjemne zariadené izby majú ventilátor, kúrenie, TV s plochou obrazovkou a vlastnú kúpeľňu. Samozrejmosťou je bezplatné parkovanie a Wi-Fi pripojenie na internet. Všetky recenzie a aktuálne ceny si neváhajte prezrieť po kliknutí na názov zariadenia.

Dobrou voľbou je aj drevenica Jankówka v blízkosti mesta (7 km od bane). Obklopuje ju záhrada s grilom a detským ihriskom, v blízkom okolí je obchod s potravinami a lyžiarske stredisko Podstolice. Samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi a súkromné parkovisko pre ubytovaných hostí. Útulné izby sú vybavené káblovou TV, kúpeľňou a kúrením. Využívať môžete aj spoločnú kuchynku s jedálňou. Ohlasy predchádzajúcich návštevníkov si môžete prečítať kliknutím na názov drevenice.

salt-man-605346-m

Objednať ubytovanie vo Wieliczke!

Ceny: už od 25 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a rôznych ďalších ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *