Prvé maďarské kráľovské mesto Ostrihom

Publikované sep 29, 2013 v kategórii Maďarsko

Prvé maďarské kráľovské mesto Ostrihom

Ostrihom sa nachádza v severnej časti Maďarska na rieke Dunaj. Nachádza sa tu hranica so Slovenskom, stačí prejsť cez most a dostanete sa do Štúrova.

Už od svojho vzniku patril Ostrihom medzi veľmi významné mestá. V období stredoveku bol istú dobu hlavným mestom Uhorska a tiež sídlom arcibiskupa. Odohrávali sa tu mnohé vojny, kvôli čomu bolo mesto viackrát zničené.

Zaujímavé pamiatky v Ostrihome

Najvýznamnejšou pamätihodnosťou je bazilika sv. Štefana. Začala stavať v roku 1822, práce boli dokončené v roku 1869. Patrí medzi najväčšie baziliky na svete.

Ostrihom a Štúrovo spája Most Márie Valérie. Pôvodne bol postavený v roku 1895, počas druhej svetovej vojny ho však zničili Nemci. Obnovený bol v roku 2001.

V areáli baziliky môžu návštevníci zavítať aj do arcibiskupskej klenotnice. V nej je ukrytý napríklad korunovací kríž z veku Arpádovcov s veľkým historickým významom – maďarskí králi naň prisahali počas korunovácie.

Ostrihomské trhy

V Ostrihome sa 2x týždenne (streda a piatok) konajú trhy, počas ktorých sa tu dajú nakúpiť rôzne dobroty – tradičné maďarské klobásy a salámy, pálivé papričky a vína. V zimnom období sem lákajú návštevníkov vianočné trhy.

Kde sa ubytovať?

Na stránkach online rezervačných systémov nájdete v ponuke desiatky rôznych penziónov a hotelov v Ostrihome, ktoré je možné rýchlo a jednoducho rezervovať za najnižšiu možnú cenu.

Bazilika v Ostrihome

Vynikajúcimi hodnoteniami sa môže pochváliť štvorhviezdičkový Szent Kristóf Panzió. Nachádza sa v centre mesta, priamo z väčšiny izieb je nádherný výhľad na baziliku. Tá je od penziónu vzdialená približne 600 metrov. Hostia sa môžu ubytovať v izbách (vlastná kúpeľňa, kúrenie, kanvica a kávovar) a apartmánoch (ich súčasťou je aj kuchynka a terasa). Všetky ubytovacie jednotky sú odhlučnené a klimatizované, nechýbajú ani extra veľké postele pre maximálne pohodlie. Penzión obklopuje príjemná záhrada s detským ihriskom, v blízkosti sú rôzne reštaurácie a obchody. V celom areáli je bezplatné Wi-Fi pripojenie. Parkovanie na súkromnom parkovisku je spoplatnené, v blízkosti sa však nachádza bezplatné verejné parkovisko. Nocľah pre troch (dvaja dospelí a dieťa) stojí od 55€/noc.

Pozitívne ohlasy má aj Alabárdos Panzió és Apartmanház. Hostia veľmi chvália priateľského majiteľa zariadenia. Vďaka vynikajúcej polohe sú dôležité pamiatky Ostrihomu v pešej dostupnosti. V bezprostrednej blízkosti sú rôzne obchody a reštaurácie. Ubytovacie jednotky tvoria príjemne zariadené izby a apartmány, ich súčasťou je vlastná kúpeľňa a TV. Hostia majú k dispozícii rôzne masážne a kozmetické procedúry. Bezplatné Wi-Fi aj parkovanie. Každé ráno sú podávané raňajky vo forme bufetových stolov (spoplatnené). Dvojlôžková izba s prístelkou pre dieťa stojí od 33€/noc.

esztergom-527223-m

Objednať ubytovanie v Ostrihome!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *