Český Krumlov – najkrajšie české mesto

Publikované sep 19, 2013 v kategórii Česko

Český Krumlov – najkrajšie české mesto

Český Krumlov je krásne historické mestečko, nachádzajúce sa v juhozápadnej časti Česka. Je vzdialené 22 km od Českých Budějovíc, preteká ním rieka Vltava.

Mesto sa teší veľkému záujmu turistov, o ktorých je tu vďaka množstvu ubytovacích zariadení veľmi dobre postarané. V tomto článku si povieme pár zaujímavostí, spomenieme dôležité turistické atrakcie a na záver pridáme tipy na ubytovanie.

Pamiatky v Českom Krumlove

Z tohto mesta neodchádza domov sklamaný žiadny návštevník. Najväčším lákadlom je historické centrum mesta, ktoré je dokonca zapísané na zozname UNESCO.

Zámok Český Krumlov je najvýznamnejšou miestnou pamiatkou, taktiež je zapísaný na zozname UNESCO. Hneď po Pražskom hrade je druhým najväčším hradným a zámockým komplexom v Česku. Je dostupný pre verejnosť, ktorá môže využiť dve prehliadkové trasy interiéru a exteriéru.

Krátke video o Českom Krumlove

To však zďaleka nie je všetko. Český Krumlov je bohatý na historické pamätihodnosti. Niektoré z nich sa nachádzajú aj v blízkosti námestia, ktoré sa takmer nezmenilo od doby vzniku. Zachovali sa tu pôvodné gotické a renesančné (občas aj barokové) mestské domy. Nájdete tu napríklad radnicu z 16. storočia a gotický kostol sv. Víta zo začiatku 15. storočia.

Kde sa najesť?

Keď sme pri gastronómii, treba spomenúť 2 miestne potravinárske závody. Mesto má dlhú tradíciu vo varení piva, nachádza sa tu pivovar Eggenberg. Okrem neho tu nájdete aj pobočku mliekarní Madeta. Už desiatky rokov sa tu vyrába syr s názvom Jihočeská Niva.

Dobre sa môžete najesť v spomínanom pivovare Eggenberg, keďže jeho súčasťou je aj reštaurácia. Veľmi dobre varia v zariadení Loděnice Lipno. Český Krumlov je plný zaujímavých podnikov, kde môžete ochutnať prevažne regionálne špeciality.

Ako si vybrať ubytovanie?

Český Krumlov nepatrí počtom obyvateľov medzi veľké mestá, je tu však veľmi rozvinutý cestovný ruch. Práve kvôli tomu sa tu nachádzajú desiatky penziónov a hotelov. Pre hostí môže byť lákavé ubytovať sa priamo v spomínanom historickom centre mesta. Tu je však nevýhodou malá rozloha izieb a problém s parkovaním.

Tip – väčšina hotelov má pre svojich hostí špeciálny darček. Ak sa v nich ubytujete aspoň na 3 noci, získate zdarma tzv. Český Krumlov Card. Táto karta Vás oprávňuje k bezplatnému vstupu do niektorých múzeí a pamiatok.

Osobne by som preferoval pobyt mimo centra. Ponuku viac ako 150 rôznych penziónov a hotelov si môžete prezrieť na stránkach rezervačného systému.

Tipy na penzióny v Českom Krumlove

Pri výbere ubytovania sa často riadim podľa hodnotení predošlých návštevníkov. Stovky veľmi pozitívnych recenzií má trojhviezdičkový Penzion Gardena. Nachádza sa len 200 metrov od historického námestia. Vďaka vynikajúcej polohe sú teda dôležité pamiatky v blízkej pešej dostupnosti a zároveň tu nie je problém s parkovaním, ktoré je bezplatné na súkromnom hotelovom parkovisku. Ubytovacie jednotky sú dostatočne priestranné a čisté, vybrať si môžete spomedzi klasických izieb a apartmánov, ktoré sa však nachádzajú v inej budove. Súčasťou elegantne zariadených izieb je vlastná kúpeľňa a kvalitné postele. Penzión má dobré napojenie na verejnú dopravu, v blízkosti sa nachádza hlavná autobusová stanica. Bezplatné Wi-Fi, raňajky sú v cene pobytu. Nocľah pre dvoch stojí už od 62€.

Ak preferujete lacné ubytovanie, vyskúšajte napríklad Traveller´s Hostel. Veľmi dobrá poloha 300 metrov od historického centra, pozitívne ohlasy hostí. Izby sú vybavené farebným nábytkom, k dispozícii je spoločná kúpeľňa a plne vybavená kuchynka. V areáli je bar a reštaurácia, počas priaznivého počasia je možné grilovať na záhrade. Bezplatné Wi-Fi, spoplatnené parkovisko. Za izbu pre dve osoby zaplatíte od 32€/noc.

Na záver

Ak ste sa už niekedy ubytovali v Českom Krumlove, neváhajte sa o svoje skúsenosti a zážitky podeliť v komentároch pod článkom. Ak sa sem ešte len chystáte, odporúčame vybrať ubytovanie cez rezervačný systém.

multistorey-bridge-1287013-m

Objednať ubytovanie v Českom Krumlove!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *