Chorvátsky Varaždin zaujme barokovými pamiatkami

Publikované jan 8, 2015 v kategórii Chorvátsko

Chorvátsky Varaždin zaujme barokovými pamiatkami

Väčšina obľúbených chorvátskych destinácii leží pri mori, pozornosť však pútajú i niektoré vnútrozemské mestá. Jedným z nich je Varaždin na rieke Dráva, ležiaci neďaleko hraníc s Maďarskom.

Návštevníkov sem lákajú predovšetkým pamiatky, každoročne sa tu konajú i hudobné festivaly, cestovný ruch sa v posledných rokoch postupne rozvíja. Na konci článku poradíme s overeným ubytovaním.

Kúsok z histórie

Historické pramene uvádzajú prvú zmienku o Varaždine v roku 1181, súvisia s neďalekými minerálnymi prameňmi v mestečku Varaždinske Toplice. Jeho význam začal vzrastať v roku 1209, keď sa stal kráľovským mestom. V tomto období sa vďaka Maltézskym rytierom postavil i kláštor a kostol.

Najväčší rozmach zaznamenalo mesto v 17. storočí. Rozvíjal sa ako centrum obchodu a kultúry, prezývali ho „malá Viedeň“. V tejto dobe sa postavila i väčšina barokových stavieb, ktoré sú pre Varaždin charakteristické. Priaznivé obdobie prerušil tragický požiar v roku 1776.

Tipy na pamiatky a atrakcie

Medzi dominanty mesta patrí zámok (pôvodne hrad), ktorý svoju dnešnú podobu získal v 16. storočí po prestavaní v renesančnom štýle. Dnes je jeho súčasťou i múzeum s množstvom exponátov.

Príjemným miestom na oddych sú krásne a poctivo udržiavané parky s bohatou kvetinovou výzdobou.

Turisti nevynechajú ani Námestie kráľa Tomislava, na ktorom stojí najstaršia zachovaná budova – gotická radnica z 15. storočia. Významný je i palác Herzer z 19. storočia, ktorý dnes v sebe ukrýva Entomologické múzeum. Rôzne kultúrne akcie sa uskutočňujú z Národnom divadle, ktoré bolo postavené v roku 1873.

Kde sa oplatí ubytovať?

Najviac využívaným ubytovacím zariadením vo Varaždine je Hotel Turist, ležiaci blízko centra Varaždinu. Je celkom dobrou voľbou, v cene pobytu sú raňajky. Nižšie ponúkame tipy na dve ďalšie zariadenia s lepšími hodnoteniami.

Veľmi dobré ohlasy má štvorhviezdičkový Hotel Istra, situovaný na pešej zóne (len 100 metrov od hlavného námestia). V blízkosti sú reštaurácie, obchody, kaviarne a spomínané atrakcie. V cene pobytu sú raňajky, samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet i parkovanie. Izby sú klimatizované, priestranné a štýlovo zariadené. Povinnou výbavou je kúpeľňa s vaňou, TV, trezor, minibar a žehliace potreby. Aktuálne ceny zobrazíte kliknutím na názov hotela.

Rozprávkové mesto

Výhodnou polohou v centre sa môže pýšiť i trojhviezdičkový penzión Pansion Maltar Varaždin. Ubytovaní hostia majú k dispozícii parkovisko, v celom areáli je bezplatné Wi-Fi pripojenie. V okolí sú rôzne obchody a reštaurácie. Všetky ubytovacie jednotky sú priestranné a klimatizované. Nechýba kúpeľňa, TV s plochou obrazovkou a drevený nábytok. Pre zobrazenie aktuálnych možností rezervácie kliknite na názov hotela.

19275352

Objednať ubytovanie vo Varaždine!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *