Sprievodca atrakciami srbského mesta Niš a tipy na nocľah

Publikované okt 24, 2014 v kategórii Srbsko

Sprievodca atrakciami srbského mesta Niš a tipy na nocľah

Tretím najväčším mestom Srbska je Niš, ležiaci v Nišskej kotline na sútoku riek Nišava a Južná Morava. Vďaka svojej polohe je už od dávnych čias spojkou medzi Európou a Blízkym východom.

Patrí medzi najstaršie mestá na Balkáne, má za sebou dlhú históriu. Dnes je centrom priemyslu, vyhľadávajú ho aj turisti. Dnes si povieme o miestnych pamätihodnostiach a poradíme s výberom ubytovania.

Čo treba vidieť?

Ak milujete históriu a pamiatky, ste na správnom mieste. Niš zažil Ilýrov, Keltov, Rimanov i Slovanov, ktorí sa sem začali sťahovať koncom 6. storočia a dali mu dnešný názov. Za zmienku určite stojí i fakt, že sa tu narodil cisár Konštantín Veľký.

Zábery z mesta

Jednou zo suverénne najzaujímavejších (a najviac morbídnych) pamiatok je tzv. Veža z lebiek. Postavili ju osmanskí Turci z lebiek srbských povstalcov, ktoré získali po bitke na blízkom kopci Čegar v roku 1809. Mala slúžiť na zastrašenie ďalších pokusov o vzburu. Srbi ju považujú za symbol statočnosti povstalcov a dôkaz tureckých zločinov. Obdĺžnikovú stavbu s výškou 3 metre pôvodne tvorilo až 952 lebiek, do dnešných čias sa ich zachovalo 58.

Počas svojej návštevy určite zavítajte i do historickej časti mesta, kde sa zachovala pôvodná ulica Kazandžijsko sokače. Obľúbenou atrakciou je i Medijana, letné sídlo cisára (na východnom okraji mesta). Neďaleko železničnej stanice sa nachádza nacistický koncentračný tábor Červený kríž, ktorý dnes slúži ako múzeum.

Veľkú pozornosť päta aj Nišská pevnosť z 18. storočia na pravom brehu rieky Nišava, ktorej pôvod je taktiež spojený s Turkami. Rozsiahly areál sa zachoval dodnes, do komplexu vedú štyri brány. Vnútri sa nachádza zbrojnica, kúpele, mešita a väzenie. Dnes tu nájdete i rôzne podniky, v lete sa tu organizujú rôzne akcie (napríklad známy filmový festival Niš). Hradby majú celkovú dĺžku až 2,1 km (priemerne 3 metre široké a 8 metrov vysoké). V blízkosti nájdete univerzitu, autobusové nádražie a hlavné námestie (na druhej strane rieky).

Ubytovanie za super ceny

Lacné ubytovanie v meste Niš zabezpečujú desiatky súkromných apartmánov/penziónov a hotelov. Výborné ohlasy majú štvorhviezdičkové The Only One Apartment, sídliace v historickej budove z roku 1880. Veľkou výhodou je poloha neďaleko hlavného námestia a Nišskej pevnosti (100 metrov), v pešej dostupnosti sú aj ďalšie zaujímavé atrakcie. Samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi i parkovanie. Predošlí návštevníci pochvaľujú skvelý personál, čistotu a vybavenie ubytovacích jednotiek. Odporúčam kliknúť na názov apartmánov a prezrieť si všetky recenzie. Vybrať si môžete medzi klasickými izbami a apartmánmi. Klimatizované izby sú dostatočne priestranné, majú vlastnú kúpeľňu a chladničku. Nechýbajú ani žehliace potreby a rýchlovarná kanvica. Výhodou apartmánov je plne vybavená kuchynka, dve kúpelne a viacero spální.

Ďalšie rodinné overené zariadenie s vynikajúcimi hodnoteniami nesie názov Imper I.M.D. Bed and Breakfast. Jednou z hlavných predností je centrálna poloha neďaleko hlavných pamätihodností. V cene pobytu sú zahrnuté raňajky, samozrejmosťou je i bezplatné parkovisko a pripojenie na internet. Klimatizované izby majú extra dlhé pohodlné postele, TV s plochou obrazovkou a vlastnú kúpeľňu. K dispozícii je i spoločná kuchynka. Fotky a možnosti rezervácie nájdete po kliknutí na predošlý odkaz.

Ďalšie tipy na nocľah

Do mesta často cestujú návštevníci zo Slovenska. Nižšie preto pripájame ešte niekoľko ďalších hotelov a apartmánov, s ktorými boli predchádzajúci slovenskí hostia spokojní. Po kliknutí na ich názvy si môžete prezrieť všetky recenzie.

Garni Hotel Rile Men
Garni Hotel Lotos
Hotel Aleksandar
Apartments Good Night
4 Rooms Apartments

254510

Objednať ubytovanie v Niši!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

2 Komentáre

  1. Ahoj Peter, mna by zaujimalo, ake su moznosti prepravy z letiska do centra mesta Niš. Je v okoli mesta nieco, kam sa oplati ist pozriet? Je potrebne prenajat si auto? Dakujem.

    • skoda, ze nie je odpoved, to by som sa aj ja rada dozvedela

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *