Hradec Králové – mesto pod Bielou vežou

Publikované okt 22, 2013 v kategórii Česko

Hradec Králové – mesto pod Bielou vežou

Univerzitné mesto na východe Čiech. Hradec Králové leží na sútoku riek Labe a Orlice. Je oblastným centrom vzdelanosti, kultúry a politiky.

Mesto má bohatú históriu. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1225, archeologické nálezy však dokázali, že táto oblasť bola obývaná už v dobách praveku. V období stredoveku mesto slúžilo ako sídlo českých kráľovien, neskôr zohrávalo obrannú úlohu. V 19. storočí bolo prestavané na vojenskú pevnosť, ktorá bola zničená pri bitke v roku 1866. Význam mesta narastal vďaka priemyselnému rozvoju, ten však pribrzdila 2. svetová vojna. Dnes je Hradec Králové v rebríčku desiatich najväčších miest v krajine.

Významné pamiatky v Hradci Králové

Hradec Králové sa zvykne prezývať aj ako „mesto pod Bielou vežou“. Biela Veža je jedna z najvýznamnejších miestnych pamätihodností. Pochádza z druhej polovice 16. storočia. Ak vyšľapete 233 schodov, môžete si užiť nádherný výhľad na mesto.

Pár záberov z mesta

Tip na výlet

35 km od mesta sa nachádza ZOO Dvůr Králové, ktorá je druhou najväčšou zoologickou záhradou v Česku. Je zameraná hlavne na africké zvieratá. Návštevníci si môžu užiť prehliadku z dvojposchodového autobusu, ktorý jazdí priamo po voľných výbehoch v safari parku. Trasa je dlhá až 4 kilometre, môžete tu obdivovať vyše 200 zvierat. Najväčšími z nich sú antilopy losie, ktoré vážia takmer tonu.

Tipy na ubytovanie

Jedným z najznámejších (a najlepšie hodnotených) hotelov v Hradci Králové je trojhviezdičková Boromeum Residence. Nachádza sa v historickej časti mesta. Rezidenciu tvoria vkusne zariadené apartmány. Ich súčasťou je kuchynka a práčka, samozrejmosťou je vlastná kúpeľňa. Návštevníci chvália vináreň s obrovským výberom kvalitných vín, ktorá sa nachádza v areáli rezidencie. Súčasťou je aj reštaurácia, raňajky sa však podávajú v partnerskom hoteli, ktorý je vzdialený zhruba 15 metrov. Bezplatné Wi-Fi aj parkovanie. Apartmán pre dvoch stojí od 67€/noc.

Trojhviezdičkový Penzion U Jana ponúka pomerne lacné ubytovanie v historickom centre Hradca Králové. Vďaka výbornej polohe sú mnohé pamiatky v pešej dostupnosti, väčšina izieb má výhľad na Veľké námestie. Súčasťou izieb je vlastná kúpeľňa. V cene pobytu sú raňajky. Bezplatné Wi-Fi, spoplatnené parkovanie. Pozitívne recenzie od hostí. Nocľah pre dve osoby stojí od 48€/noc.

Ubytovali ste sa už niekedy v Hradci Králové? Neváhajte sa podeliť o svoje skúsenosti v komentároch nižšie.

hradec-5

Objednať ubytovanie v Hradci Králové!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *