Atrakcie a spoľahlivý nocľah v Banja Luka

Publikované aug 25, 2014 v kategórii Bosna a Hercegovina

Atrakcie a spoľahlivý nocľah v Banja Luka

Banja Luka leží v severnej časti Bosny a Hercegoviny, je druhým najväčším mestom v krajine. Je politickým, kultúrnym a ekonomickým centrom autonómnej entity Republika srbská, ktorá vznikla počas občianskej vojny v roku 1992.

Mesto na rieke Vrbas bolo v roku 1969 poškodené silným zemetrasením, negatívne ho poznačila aj spomínaná vojna v rokoch 1991 až 1995. Počas nej sa zničilo 16 mešít (jedna z nich bola zapísaná na zozname UNESCO).

História mesta

Banja Luka je známa zeleňou a príjemnými parkami, pozornosť turistov však pútajú hlavne historické pamätihodnosti. Už v staroveku tu stála rímska pevnosť, avšak prvé zmienky o meste Banja Luka pochádzajú až z roku 1494.

Niekoľko minút záberov

Neskôr ovládli mesto Turci, najvýznamnejšie sa do dejín zapísal paša Ferhat Sokolovič. V 16. storočí tu uskutočnil rozsiahlu prestavbu centra. V roku 1688 zničila mesto rakúska armáda, podarilo sa ho však pomerne rýchlo obnoviť. Začalo sa stavať mnoho sakrálnych stavieb – pravoslávne kostoly, synagógy a kláštory. Od roku 1878 spadala Bosna pod Rakúske cisárstvo, ktoré tu podporovalo rast priemyslu a modernú infraštruktúru. Po skončení 1. svetovej vojny bola Banja Luka súčasťou Juhoslávie až do jej rozpadu v roku 1991.

Tipy na atrakcie

Spomedzi historických pamätihodností sa oplatí vidieť napríklad pevnosť Kastel, rekonštruovanú mešitu Ferhata paši a rôzne ďalšie sakrálne stavby. Nevynechajte ani centrum mesta s historickými budovami a mnohými reštauráciami.

Na rieke Vrbas je možné vyskúšať rafting, alebo pozorovať vodopády. Oblasť je zaujímavá aj pre rybárov, horolezcov a priaznivcov pešej turistiky v prírode. Región je známy termálnymi prameňmi a ponúka príjemné možnosti na relax a kúpanie.

Overené hotely v centre

Príjemné ubytovanie v centre mesta poskytuje štvorhviezdičkový Hotel Cezar Banja Luka, ktorý je jedným z najlepších hotelov v meste. Elegantný interiér, bohaté raňajky v cene pobytu, príjemný a profesionálny personál. Výhodou je aj poloha pri hlavnej autobusovej a železničnej stanici, v blízkosti je mestský park. Hotel vie na požiadanie zorganizovať prehliadku mesta so sprievodcom. Samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet a parkovanie na súkromnom hotelovom parkovisku (tiež zdarma). Priestranné moderné izby sú odhlučnené a klimatizované, ich súčasťou je LCD TV, kúpeľňa a extra dlhé postele. Odporúčam prečítať hodnotenia predošlých hostí kliknutím na názov hotela.

Pozitívne ohlasy má aj trojhviezdičkový Hotel St.Georgije, situovaný v historickom centre mesta. V cene pobytu sú raňajky, samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi a parkovanie. Hostia majú k dispozícii masážne procedúry, nepretržitú recepciu, čistiareň a práčovňu. Súčasťou hotela je kaviareň. Klimatizované izby majú parketovú podlahu, samozrejmosťou je vlastná kúpeľňa a TV. Možnosti rezervácie a aktuálne ceny ubytovania sa zobrazia po kliknutí na názov hotela.

zelenilo_banjaluka

Objednať ubytovanie v Banja Luke!

Ceny: už od 25 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a rôznych ďalších ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *