Dvojjazyčný Šopron

Publikované sep 25, 2013 v kategórii Maďarsko

Dvojjazyčný Šopron

V severozápadnej časti Maďarska pri hraniciach s Rakúskom sa nachádza mesto Šopron. Je vzdialené zhruba 20 km od Győru. Mesto je dvojjazyčné, oficiálnymi jazykmi je okrem maďarčiny aj nemčina.

V oblasti Šopronu sa usídlili Maďari už v období stredoveku, v historických záznamoch bol už v roku 1153 zmienený ako významné mesto. Po skončení prvej svetovej vojny mal pripadnúť Rakúsku. To vyvolalo nepokoje medzi miestnymi obyvateľmi, ktorí si v následnom referende zvolili pripojenie k Maďarsku.

Významné pamiatky v Šoproni

Šopron je známy vínom (v okolí sa pestuje biele aj červené) a historickými pamiatkami. Niektoré z nich sa zachovali aj napriek bombardovaniu na konci druhej svetovej vojny.

Mesto je pre návštevníkov atraktívne z rôznych dôvodov. Pravidelne sa tu konajú dôležité konferencie a významné festivaly, turisti tu môžu navštíviť množstvo múzeí. Svoje sídlo tu má aj Západomaďarská univerzita.

Prehliadku mesta sa odporúča začať na mieste zvanom „ohňová veža“. Kedysi slúžila na ohlasovanie požiaru v meste, dnes je jej úlohou každú hodinu ohlasovať čas odbíjaním hodín.

Polhodinový sprievodca Šopronom

Návštevníkom nesmie uniknúť ani Hlavné námestie. V strede námestia sa nachádza socha Svätej Trojice, ktorá bola postavená ako pamätník pre obete morovej epidémie.

Pri soche sa týči benediktínsky kostol, prezývaný aj „kozí kostol“. Viaže sa k nemu legenda, podľa ktorej bol postavený vďaka koze. Tá vraj počas pasenia našla pod zemou ukrytý poklad, ktorý sa použil na jeho výstavbu.

Sprievodca mestom

Pri hľadaní informácii o Šoprone som narazil na zaujímavého pdf sprievodcu, ktorý je plný užitočných informácií o meste. Dostupný v dvoch jazykoch – angličtina a slovenčina.

Ako hľadať ubytovanie

Pri výbere ubytovania zvyčajne preferujem rezervačné systémy. Odporúčam ich aj pri hľadaní ubytovania v Šoproni. V ponuke sa nachádzajú desiatky rôznych penziónov a hotelov.

Tipy na penzióny a hotely

Najstarším hotelom v meste (1893) je štvorhviezdičkový BEST WESTERN Pannonia Hotel. Medzi návštevníkmi má pozitívne ohlasy. Vďaka vynikajúcej polohe v historickom centre mesta je väčšina pamätihodností v pešej dostupnosti. Súčasťou klimatizovaných izieb je vlastná kúpeľňa, v ktorej nechýba župan a toaletné potreby. Návštevníci si pochvaľujú príjemný personál a bezplatné návštevy wellness centra, ktoré je súčasťou hotela. K dispozícii je aj súkromná garáž (spoplatnená) a bezplatné Wi-Fi pripojenie v celom areáli. Počas leta majú hostia k dispozícii strešnú záhradu a terasu. V cene pobytu sú raňajky. Nocľah v dvojlôžkovej izbe stojí už od 68€.

Vynikajúce hodnotenia má aj trojhviezdičkové zariadenie Alsólövér Apartman. Nachádza sa v tichej časti mesta, približne 10 minút chôdze od centra. Môžete využiť aj verejnú dopravu, najbližšia autobusová zastávka je vo vzdialenosti 150 metrov od mesta. Hostia sa môžu ubytovať v dobre vybavených suitách, ktorých súčasťou je napríklad vlastná kúpeľňa, kuchynka, trezor, TV, žehlička a žehliace potreby, rúra, sporák a gril. Nechýba ani priestranný balkón, ktorý je počas priaznivého počasia ako stvorený na príjemnú večeru. V okolí sa nachádzajú tenisové kurty, plavecký bazén, rôzne reštaurácie a obchody. V celom areáli je bezplatné Wi-Fi pripojenie, hostia môžu využiť aj parkovanie na súkromnom parkovisku zdarma. Suita pre dvoch stojí 32€, za suitu pre štyroch zaplatíte 45€.

sopron-fire-towel-412736-m

Objednať ubytovanie v Šoproni!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *