Cisárske kúpele a atrakcie v Bad Ischl

Publikované aug 12, 2014 v kategórii Rakúsko

Cisárske kúpele a atrakcie v Bad Ischl

Množstvo Slovákov zvykne tráviť letnú a zimnú dovolenku v susednom Rakúsku. Dôvodom je hlavne okúzľujúca príroda, služby na vysokej úrovni a pomerne malá vzdialenosť.

Jednou z obľúbených destinácii je napríklad Bad Ischl, ležiaci 50 km od Salzburgu v obklopení hôr. Už od 19. storočia sú slávne vďaka soľným kúpeľom, v zime premávajú do okolitých lyžiarskych stredísk skibusy.

História kúpeľníctva

Veľkú zásluhu na rozvoji mesta mal doktor Josef Götz, ktorý začiatkom 19. storočia objavil liečivé účinky miestnej vody s 27% obsahom rozpustenej kuchynskej soli. Využíval ju na liečbu miestnych baníkov, ktorí trpeli dnou a reumatizmom.

Pár záberov na zimný Bad Ischl

O svetovú pozornosť sa zaslúžil Franz von Wirer, dvorný lekár Habsburgovcov, vďaka ktorému sem začali prichádzať bohatí hostia. Jedným z prominentných návštevníkov bol cisár František Jozef I. a Alžbeta Bavorská (Sisi, v tom čase jeho snúbenica), stretávali sa tu aj významní hudobníci a umelci.

Termálne kúpele Salzkammergut

Voda s vysokým obsahom soli sa v Bad Ischl využíva dodnes. V areáli Salzkammergut majú návštevníci k dispozícii bazény so slanou vodou, soľné jaskyne, soľné bahenné kúpele a rôzne soľné procedúry. Po nich sa môžete poprechádzať po klasickej kúpeľnej promenáde.

Kaiservilla a ďalšie atrakcie

Popri zimných športoch a relaxe v kúpeľoch môžete obdivovať aj niektoré z miestnych pamätihodností. Väčšina pochádza z 18. a 19. storočia. Najväčšiu pozornosť púta cisárska vila Kaiservilla, ktorá slúžila ako letné sídlo cisára Františka a cisárovnej Sisi. Zaujímavosťou je, že pri príležitosti Františkových 23. narodenín sa pár v tejto vile zasnúbil. Významná udalosť sa tu odohrala aj v roku 1914, keď tu František podpísal dokument vyhlasujúci vojnu Srbsku (a tým pádom začala 1. svetová vojna).

Medzi ďalšie atrakcie patrí farný kostol z roku 1783, vila skladateľa Franza Lehára (dnes slúži ako múzeum) a cukráreň Zauner, ktorú František a Sisi radi navštevovali.

Už v priebehu života cisárskeho páru bola vila otvorená pre verejnosť, ktorá sem mala počas jeho neprítomnosti voľný vstup. Dnes slúži ako múzeum, vstup do vily a okolitého parku je spoplatnený a zahŕňa služby sprievodcu (v niekoľkých rôznych jazykoch).

Tipy na najlepšie ubytovanie

Vynikajúce hodnotenia a férové ceny má dvojhviezdičkový Pension Waldesruh, situovaný 2 km od historického centra Bad Ischlu. Obklopuje ho záhrada s terasou, v bezprostrednej blízkosti je priamy autobusový spoj do mesta. V blízkom okolí je pizzeria, tenisové kurty, futbalové ihrisko, horolezecká stena a skatepark. Každé ráno sa podávajú bufetové raňajky (v cene pobytu), nechýba ani bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet a parkovanie. Príjemne zariadené izby majú kúpeľňu so sprchovým kútom alebo vaňou, TV, balkón, kúrenie, pracovný stôl a kvalitnú antialergickú posteľnú bielizeň. Na recepcii si môžete požičať počítač, žehliace potreby a sušič na vlasy. Odporúčam prečítať recenzie predošlých hostí a prezrieť aktuálne ceny kliknutím na názov penziónu.

Výborné ohlasy má aj penzión Landhaus Fay, ktorý leží zhruba 3 km od mesta. Predchádzajúci návštevníci spomínajú vo svojich recenziách príjemných majiteľov, krásne a pokojné okolie, výborné raňajky z lokálnych bio surovín (v cene pobytu) a skvelé vybavenie. Všetky hodnotenia si môžete zobraziť kliknutím na predošlý odkaz. K dispozícii je bezplatné Wi-Fi aj súkromné parkovisko. Útulné izby majú vlastnú kúpeľňu, kúrenie, žehliace potreby, TV s plochou obrazovkou a DVD prehrávač.

HotelPost

Objednať ubytovanie v Bad Ischl!

Ceny: už od 25 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a rôznych ďalších ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *