Linz – domov lineckých koláčikov

Publikované aug 19, 2013 v kategórii Rakúsko

Linz – domov lineckých koláčikov

Mesto v severnej časti Rakúska. Linz leží na rieke Dunaj, je hlavným mestom spolkovej krajiny Horné Rakúsko a patrí medzi najväčšie mestá v krajine. V roku 2009 bol Európskym hlavným mestom kultúry.

Pri prehliadke mesta odporúčame zavítať na hlavné námestie. Medzi významné pamiatky v Linzi patrí napríklad miestna katedrála, zasvätená Panne Márii. Patrí medzi najväčšie kostoly v Rakúsku. Zaujímavé sú najmä okenné vitráže, v ktorých sú zachytené dejiny mesta. Stavať sa začala v roku 1862.

Z Linzu pochádzajú aj tzv. „linecké koláče“ (resp. linecké kolieska), ktoré väčšinou nechýbajú na žiadnom vianočnom stole.

Ako ušetriť pri spoznávaní mesta

Ak si chcete prezrieť miestne turistické atrakcie, odporúčame zakúpiť si Linz Card. Táto karta má množstvo výhod, medzi hlavné patrí cestovanie verejnou dopravou zdarma a voľný vstup do miestnych múzeí. Držitelia karty majú aj rôzne ďalšie zľavy, napríklad pri návšteve miestnej ZOO a botanickej záhrady. Dospelí platia 15€ za kartu platnú 24 hodín, trojdňová stojí len 25€. Karty pre deti a študentov sú lacnejšie. Viac info na oficiálnej stránke.

HD zábery zo starého mesta

V Linzi sa nachádza aj medzinárodné letisko. Patrí medzi menšie letiská, využívané je prevažne sezónne. Premávajú sem aj nízkonákladové aerolínie, napríklad Ryanair.

Pokiaľ sa plánujete v Linzi ubytovať, môžete si vybrať spomedzi desiatok miestnych ubytovacích zariadení, prevažne hotelov. Osobne preferujem rezerváciu cez rezervačné systémy, ktorá je vo väčšine prípadov cenovo najvýhodnejšia.

Tipy na hotely

Priamo v centre starého mesta sa nachádza trojhviezdičkový Hotel Austria Classic Wolfinger, sídliaci v zrekonštruovanej historickej budove z 15. storočia. Izby sú vybavené elegantným nábytkom a vlastnou kúpeľňou. Niektoré majú výhľad na námestie, iné do vnútorného dvora. V cene pobytu sú raňajky, ktoré sa podávajú každý deň do 11:00. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet, spoplatnené parkovanie (12€/deň). Noc pre dvoch stojí od 98€/noc.

Pozitívne ohlasy návštevníkov má aj štvorhviezdičkový Hotel Prielmayerhof, vzdialený pár stoviek metrov od centra mesta. Súčasťou príjemne zariadených a priestranných izieb je vlastná kúpeľňa. O pohodlný spánok sa postarajú extra dlhé postele. Tradičné rakúske aj medzinárodné špeciality si môžete vychutnať v hotelovej reštaurácii. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet. Hotelové parkovisko je spoplatnené, v blízkosti sa nachádza verejné parkovisko, kde je možné parkovať zdarma. Dvojlôžková izba stojí od 70€/noc.

Máte skúsenosti s ubytovaním v Linzi? Podeľte sa o ne v komentároch pod článkom.

 

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *