Čo ponúka turistom dalmátsky ostrov Dugi otok?

Publikované apr 13, 2014 v kategórii Chorvátsko

Čo ponúka turistom dalmátsky ostrov Dugi otok?

Siedmy najväčší chorvátsky ostrov je situovaný v oblasti severnej Dalmácie. Dugi otok znamená v preklade „dlhý ostrov“, čo vystihuje jeho tvar. Žije tu niekoľko tisíc obyvateľov, ich zdrojom obživy je vinárstvo, rybolov a cestovný ruch.

Západné pobrežie je vysoké a strmé, väčšina letovísk je vo východnej časti. Najväčšou obcou je Sali, ostatné dedinky majú zväčša len pár desiatok obyvateľov. Na juhu je jeden z najkrajších jadranských zálivov Telašćica.

Atrakcie a pamiatky

Dugi otok priťahuje pozornosť rôznymi zaujímavosťami. Nachádza sa tu napríklad najvyšší maják na Jadrane a slané jazero, ktorých je v Európe dosť málo. Nepatrí medzi masívne navštevované turistické destinácie, vďaka čomu tu môžete obdivovať nedotknutú prírodu s množstvom živočíchov a rastlín. Čerešničkou na torte je krištáľovo čisté more a skvelé podmienky na kúpanie v mori.

Prezrite si ostrov na videu

Ostrov bol pôvodne osídlený Ilýrmi, žiadne výrazné stopy tu však po nich nezostali. V blízkosti zálivu Telašćica sa našli akurát pozostatky veľkého rímskeho vidieckeho sídla. Časť bola prevezená do Archeologického múzea v Zadare. Zachovali sa aj rôzne pamiatky zo starochorvátskeho obdobia, spomedzi sakrálnych pamätihodností napríklad kostolíky a hroby. Od 10. storočia vlastnili Dugi otok bohaté zadarské rodiny, o niekoľko storočí ho však prevzali Benátky a prisťahovalo sa sem viacero talianskych rodín.

Pláže a kúpanie

Okrem kúpania sa Dugi otok pýši aj vynikajúcimi podmienkami na vodné športy. V letovisku Božava je prestížna potápačská škola, obdivovať môžete pestrý podmorský svet. Najkrajšie pláže nájdete v severozápadnej časti, najznámejšou je zátoka Sakarun. Je blízko letoviska Božava, premáva sem turistický vláčik. Príjemné piesočnaté pláže v tejto oblasti sú aj Pantera a Solišćica.

Tipy na ubytovanie

Ubytovanie v Sali poskytuje trojhviezdičkový Hotel Sali v bezprostrednej blízkosti kamienkovej pláže a borovicového lesu v zátoke Saščica. V blízkom okolí je botanická záhrada so starými olivovníkmi a centrum mestečka. Ochotný personál rád pomôže s organizáciou výletov do okolitých národných parkov. K dispozícii je bezplatné parkovisko, za Wi-Fi si však treba priplatiť. Klimatizované a farebne zariadené izby majú balkón s výhľadom na more. Ich súčasťou sú aj hypoalergénne koberce, vlastná kúpeľňa, chladnička a TV s plochou obrazovkou. Aktuálne ceny ubytovania a fotky hotela si môžete prezrieť po kliknutí na odkaz vyššie.

V obci Luka sa môže pozitívnymi ohlasmi od predošlých návštevníkov pýšiť trojhviezdičkový Picić Guesthouse. V blízkosti je miestna taverna (podávajú aj špeciality z darov mora) a obchod s potravinami, v širšom okolí sú pozostatky kláštora a jaskyňa. Vďaka blízkej autobusovej zastávke sa ľahko dostanete do ostatných letovísk ostrova. Penzión obklopuje záhrada s grilom a detské ihrisko. Izby majú vlastný balkón s výhľadom na more alebo mesto, kúpeľňu, TV a chladničku. Parkovanie je zdarma, nevýhodou je však chýbajúce pripojenie na internet. Aktuálne ceny (veľmi výhodné) si môžete prezrieť po kliknutí na odkaz vyššie.

6217791

Objednať ubytovanie na Dugi otok!

Ceny: už od 25 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a rôznych ďalších ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *