Čo vie Maribor ponúknuť turistom?

Publikované jan 10, 2014 v kategórii Slovinsko

Čo vie Maribor ponúknuť turistom?

Druhé najväčšie mesto Slovinska sa nachádza v jeho severovýchodnej časti, blízko pri hraniciach s Rakúskom. Maribor bol v minulosti známe priemyselné mesto, dnes sa snaží profilovať ako mesto kultúry a vzdelanosti.

Historické pramene uvádzajú prvú písomnú zmienku o meste v roku 1204, Maribor bol pomenovaný podľa hradu Marchburch. V 15. storočí sa dostal pod nadvládu Habsburgovcov, ktorí si ho udržali až do konca 1. svetovej vojny v roku 1918. V tom období tvorili väčšinu obyvateľov (80%) rakúski Nemci. Po skončení 2. svetovej vojny bolo nemecké obyvateľstvo odsunuté. Maribor začal ťažiť zo svojej výhodnej polohy, stal sa najväčším priemyselným mestom v celej bývalej Juhoslávii. V roku 1975 bola otvorená univerzita. V roku 2012 držal spolu s ďalšími mestami ocenenie Európske hlavné mesto kultúry.

Podmienky na lyžovanie

Maribor je prevažne rovinatý, nad mestom sa však týči vrch Pohorje. Každoročne sa na ňom uskutočňujú preteky v zjazdovom lyžovaní. Miestne lyžiarske stredisko je otvorené pre širokú verejnosť. Dokopy tu nájdete vyše 40 km zjazdoviek, využiť môžete 16 vlekov a 6 sedačiek. Na svoje si prídu aj bežkari, ktorých tu čaká 36 km udržiavaných tratí. Denný lístok stojí približne 25-28€, zaujímavým zážitkom je aj nočné lyžovanie (19€).

Takto sa lyžuje v Maribore

Čo sa oplatí vidieť?

Jednou zo zaujímavých atrakcií je tzv. Stara trta (staré víno). Jedná sa o najstarší exemplár vínnej révy na svete, pochádzajúci zo 16. storočia. Obdivovať ho môžete na nábreží pri rieke Dráva, rastie na stene jednoposchodovej budovy. Exemplár bol v roku 2004 zapísaný do Guinessovej knihy rekordov.

Hotely s výbornými hodnoteniami

Jednou z vhodných možností pre ubytovanie v Maribore je trojhviezdičkový Hotel 365. Predchádzajúci hostia chvália čistotu a kvalitné zariadenie izieb, výborný personál, bohaté a chutné raňajky (v cene pobytu) a možnosť ubytovať sa so psom (alebo iným domácim miláčikom). Hotel je vzdialený 5 minút jazdy od centra mesta, všetky izby sú zariadené v secesnom štýle. Ich samozrejmou súčasťou je balkón, TV s plochou obrazovkou a vlastná kúpeľňa. Samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi a parkovanie. Aktuálne ceny ubytovania a recenzie si môžete prezrieť po kliknutí na názov hotela.

Ak preferujete apartmány, skúste Gozdna Villa Mari. 4 hviezdičky, vynikajúce hodnotenia, priestranné ubytovacie jednotky. Poloha 6 km od centra mesta sa môže zdať ako nevýhoda, v blízkosti niekoľkých desiatok metrov je však najbližšia zjazdovka a vrch Pohorje. Súčasťou zariadenia je menšie wellness centrum so saunou a vírivkou. Všetky ubytovacie jednotky (štúdiá a apartmány) sú naozaj dosť veľké, ich súčasťou je balkón s výhľadom a klimatizácia. Nechýba ani vlastná kúpeľňa, kuchynka s jedálňou, TV s plochou obrazovkou, odhlučnenie a extra dlhé postele pre pohodlný spánok. Hostia majú k dispozícii bezplatné Wi-Fi pripojenie a parkovanie na súkromnom parkovisku. Recenzie predošlých návštevníkov a ceny ubytovania si zobrazíte kliknutím na odkaz vyššie.

center-of-maribor---slovenia-119405-m

Objednať ubytovanie v Maribore!

Ceny: už od 20 EUR

Obrovský výber z hotelov, hostelov, penziónov a ďalších typov ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *