Maďarská Gyula má krásne kúpele a zaujímavé pamiatky

Publikované júl 18, 2014 v kategórii Maďarsko

Maďarská Gyula má krásne kúpele a zaujímavé pamiatky

Množstvo Slovákov občas vycestuje do kúpeľov v Maďarsku. Väčšinou nie sú príliš vzdialené a dostanete sa sem pomerne rýchlo. Výnimkou je Gyula na severe krajiny, situovaná pri hraniciach s Rumunskom.

Toto historické mesto ponúka turistom okrem krásnych hradných kúpeľov aj zaujímavé pamätihodnosti a múzeá. Dnes si o nich niečo povieme a na záver pridáme tipy na overené ubytovanie.

Hradné kúpele Várfürdő Gyula

O vysokej úrovni kúpeľov svedčí fakt, že ich ročne navštívi viac ako milión ľudí. Nájdete ich v parku bývalého Almássy kaštieľa. Využíva sa v nich alkalická voda s vysokým obsahom minerálov, ktorá je vhodná napríklad na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva a má priaznivý vplyv pri poúrazových rehabilitáciách.

Vstup pre dospelú osobu stojí 2000 HUF (približne 6,7€). Deti a študenti platia 1700 HUF (5,7€). Rodiny môžu ušetriť kúpou rodinnej vstupenky.

8 krytých a vonkajších bazénov (plavecké, detské, zážitkové, sedacie, liečebné) sa rozkladá v prírodnom areáli s rozlohou 34 hektárov. Nechýbajú ani rôzne vodné atrakcie a tobogány. Veľkou výhodou je možnosť bezplatného vstupu do wellness časti so saunami a masážami.

Kúpele na videu

Tipy na pamiatky a atrakcie

Najvýznamnejšou pamiatkou je hrad z 15. storočia. Vysoká strážna veža ukrýva jednu z najstarších gotických kaplniek v Maďarsku. Momentálne slúži ako kultúrne centrum a pochváliť sa môže aj múzeom, v ktorom sa dozviete viac o histórii hradu. V lete sa tu koná významný divadelný festival.

Pri návšteve mesta určite nevynechajte cukráreň z roku 1840 (druhá najstaršia cukráreň v krajine). Funguje dodnes, vyslúžila si prezývku „storočná cukráreň“. Dielňa s pôvodnými predmetmi dnes slúži ako cukrárenské múzeum.

Ďalšie múzeá

Ďalšou atrakciou je kaštiel Gyulavári. V roku 2007 prešiel rekonštrukciou a taktiež slúži ako múzeum. Zameriava sa na prírodné expozície a ľudové umenie. Prírodné múzeum ponúka aj tzv. Gazdovský dvor na území pamiatkovej rezervácie.

V Gyule sa narodilo viacero známych osobností, napríklad významný hudobný skladateľ Ferenc Erkel. Pamätný dom Ferenca Erkela obsahuje bohatú zbierku predmetov a dokumentov. Bol výborným šachistom a na jeho počesť sa každoročne konajú šachové turnaje.

Tipy na ubytovanie

Cenovo výhodné ubytovanie v Gyule poskytuje apartmánové zariadenie Central Apartman, situované približne 1 km od kúpeľov. Súčasťou areálu je reštaurácia, v ktorej sa podávajú rôzne maďarské a talianske pokrmy. V blízkosti je pešia zóna, za poplatok si môžete prenajať bicykle a vydať sa do okolia. Samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi aj parkovanie. Pozitívne ohlasy predošlých hostí si zobrazíte kliknutím na názov apartmánov. Priestranné ubytovacie jednotky majú plne vybavenú kuchynku, terasu, kúpeľňu, TV a kúrenie.

Výborné ohlasy má aj štvorhviezdičkový Elizabeth Hotel so skvelou polohou, v pešej dostupnosti sú kúpele a ďalšie atrakcie. Z hotelovej reštaurácie si môžete vychutnať výhľad na hrad, chvíle oddychu je možné stráviť vo wellness centre (bazén, vírivka, sauna, masáže). Raňajky sú zahrnuté v cene pobytu, v celom areáli je dostupné bezplatné Wi-Fi pripojenie. Ubytovaní hostia môžu využívať súkromné parkovisko. Priestranné a klimatizované izby majú kúpeľňu s vaňou a županmi, TV s plochou obrazovkou, minibar a trezor. Recenzie a ceny sa zobrazia po kliknutí na názov hotela.

castle-of-gyula-527594-m

Objednať ubytovanie v Gyule!

Ceny: už od 25 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a rôznych ďalších ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *