Sprievodca obcou Tkon na ostrove Pašman

Publikované jún 17, 2014 v kategórii Chorvátsko

Sprievodca obcou Tkon na ostrove Pašman

V oblasti severnej Dalmácie leží ostrov Pašman. Cestovný ruch tu zatiaľ nie je príliš rozvinutý, dovolenkári uprednostňujú skôr susedný ostrov Ugljan a známe pevninské letovisko Biograd na Moru.

Jedným z hŕstky letovísk ostrova je prístavný Tkon, ktorý má trajektové spojenie s pevninou. Táto poľnohospodárska a rybárska obec je zaujímavá vďaka svojim mimoriadne pekným plážam.

Pamiatky a atrakcie

Pláže sú pochopiteľne hlavným dôvodom, pre ktorý sa oplatí v Tkone stráviť dovolenku. Počas pobytu si ale pravdepodobne budete chcieť prezrieť aj miestne pamiatky, alebo sa vybrať na výlety do okolia.

Letná dovolenka v Tkone

Nad obcou sa týči kopec Ćokovac, kde môžete obdivovať jediný benediktínsky kláštor v celom Chorvátsku. Založený bol v prvej polovici 12. storočia benediktínmi, ktorých neskôr vystriedali františkáni. Práve oni majú na svedomí gotickú prestavbu kláštorného kostola svätého Kozmu a Damiána, ktorý bol pôvodne postavený v románskom slohu. Kláštor slúžil stáročia ako centrum staroslovienskych bohoslužieb a hlaholského písomníctva. Koncom 20. storočia sa sem opäť vrátili benediktíni.

Miestne pláže

V okruhu 3 km od Tkonu sa nachádza sedem zátok s piesočnatými plážami. Verejné pláže sa volajú Vruljica a Južnja Ugrinic. Dve výnimočné piesočnaté pláže sa nachádzajú pri naturistickom kempe Sovinje. Niektoré pláže tvoria čiastočne aj okrúhle kamienky a obklopuje ich borovicový porast.

Ako nájsť vhodný apartmán?

V Tkone zatiaľ nie je príliš široká ponuka ubytovania, napriek tomu si určite vyberiete spomedzi niekoľkých príjemných apartmánov. Najlepšie hodnotenia má trojhviezdičková Vila Rosa, ktorá je situovaná 150 metrov od mora. Obklopuje ju svieža záhrada s detským ihriskom a grilom. V blízkom okolí môžete navštíviť reštaurácie, ktoré podávajú špeciality z morských plodov. V celom areáli je bezplatné Wi-Fi, ubytovaní hostia majú k dispozícii aj súkromné parkovisko. Klimatizované apartmány sú príjemne zariadené, majú jednu alebo dve spálne a balkón s výhľadom na more. Samozrejmosťou je vlastná kuchynka, kúpeľňa a TV. Ceny sú veľmi výhodné, neváhajte si ich prezrieť po kliknutí na názov vily.

Férové ceny ponúkajú aj trojhviezdičkové Apartments Ori. Poloha pri mori a 1 km od centra Tkonu. Ku pláži vedú schody priamo z apartmánov, súčasťou areálu je aj veľká záhrada s detským ihriskom a grilom. Ubytovaní hostia si môžu bezplatne požičať bicykle, samozrejmosťou je bezplatné Wi-Fi a parkovanie. V širšom okolí (1 km) je obchod s potravinami, reštaurácia a trajektový prístav. Všetky ubytovacie jednotky sú priestranné a klimatizované, samozrejmou súčasťou je terasa s výhľadom na more a záhradu. Nechýba ani kúpeľňa, kuchynka s jedálňou, žehliace potreby, umývačka riadu a TV s plochou obrazovkou. Odporúčam prezrieť fotky zariadenia, urobiť tak môžete kliknutím na názov apartmánov.

obala-coast

Objednať ubytovanie v Tkone!

Ceny: už od 25 EUR

Obrovský výber z hotelov, apartmánov, penziónov a rôznych ďalších ubytovacích zariadení. Rýchla a jednoduchá rezervácia. Najnižšie ceny.

Web prevádzkuje a píše Peter Greša. V prípade potreby ma môžete kontaktovať cez odkazy vyššie. Ak máte otázky týkajúce sa článku, použite prosím komentáre.

Jeden komentár

  1. Aké sú možnosti autobusovej/vlakovej dopravy do Biogradu ?
    Našlo mi to totiž len dve bus linky z BA…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *